Počet utečencov prenikajúcich do Albánska z Kosova stále rastie. Už teraz ich je takmer stotisíc, pričom nič nenaznačuje, že by sa príval kosovských Albáncov mal zmierniť. Juhoslávia posiela kosovských Albáncov do Macedónska aj vlakom. Podľa agentúry AP sa v Albánsku a v Čiernej Hore teraz nachádza 118 000 utečencov z Kosova.
V utorok začali utečencov prepravovať zo severovýchodnej časti Albánska do oblasti Tirany a jadranského prístavu Drač. V Drači sa teraz nachádza 4000 kosovských Albáncov. Podľa talianskej tlače tu vládne akútny nedostatok potravín, liekov, prikrývok a možností ubytovania. Očakáva sa, že počet utečencov v Drači v budúcich dňoch presiahne 10 000. Talianska vláda chce včasnou pomocou zamedziť, aby sa vlna utečencov "preliala" cez Jadran do Talianska. Utekajúci kosovskí Albánci a tiež malé skupiny Srbov putujú do Macedónska v rôznych vozidlách po ceste i pešo cez hory. Srbská polícia pri vyháňaní Albáncov využíva i železnicu. Včera ráno prišiel na hranicu s Macedónskom vlak, do ktorého policajti už v utorok nahnali Albáncov z niekoľkých obvodov kosovskej metropoly Priština. Tí potom čakali niekoľko hodín bez jedla a vody, než sa vlak vydal na juh. Úrad vysokej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR) v Ženeve včera oznámil, že nášľapná mína spôsobila smrť jedného dieťaťa v skupine utečencov z Kosova a mnoho žien na ceste porodilo. Podľa informácií UNHCR v Ženeve utečenci vypovedali, že na ceste z Kosova narazili na míny, ktoré usmrtili niekoľko ľudí. Niektorí utečenci prichádzajú bosí, väčšina z nich nemá nič okrem šiat.
Mnohí mladí kosovskí Albánci, ktorí v minulých dňoch utiekli do Albánska, sa vraj chcú vrátiť do Kosova, aby bojovali proti juhoslovanským vojakom a policajtom. "Väčšina mužov zostáva v Kosove, aby vstúpila do Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) alebo aby ich mohli zabiť Srbi," tvrdí 50-ročný Bajram, ktorý zo svojej dediny utiekol do Albánska so ženou a štyrmi deťmi. Mužom však boli po ich príchode do Albánska adresované dôrazné výzvy, aby sa vrátili a bojovali proti Srbom. V minulých dňoch UCK vysielala cez albánske štátne médiá dve výzvy. "Kosovo požaduje vašu krv a život pre budúcnosť vašich detí. Každý by mal byť ochotný sa obetovať!" znela jedna z nich. Vodcovia UCK majú evidentne starosti, že by prúd utečencov mohol oslabiť ich bojovú silu. Mnohí kosovskí Albánci sa chcú vrátiť, akonáhle budú ich rodiny v bezpečí. "Výzva UCK je správna. Každý, kto môže, by sa mal rýchlo vrátiť a bojovať. Slobodu nemožno získať bez krvipreliatia," hovorí 24-ročný Ymri z Prizrenu, ktorý svoju ženu a dve deti ubytoval v jednom hoteli v Tirane. Pre kosovských Albáncov sa už návrat dávno stal otázkou hrdosti a cti. Vo vyhlásení UCK sa uvádza, že teraz už je možné jasne rozlišovať medzi vlastencami a zradcami. Tiež 45-ročný Ahmet z Djakova si myslí: "Keď zostanú v Albánsku, nebudú sa nikomu môcť pozrieť do očí. Budú sa cítiť ako zbabelec, na ktorého ukazujú prstom." (ČTK)