Rok od podpísania mierovej zmluvy stojí Severné Írsko pred historickým okamihom. Hoci stále nedošlo k politickej dohode v otázke odzbrojenia teroristických organizácií, britská ministerka pre Severné Írsko Mo Mowlamová je rozhodnutá odovzdať právomoci Londýna novému severoírskemu kabinetu. A to aj napriek nesúhlasu designovaného premiéra Davida Trimbla, ktorý sa vyhráža svojou rezignáciou.
Podľa mierovej zmluvy mala byť severoírska vláda vymenovaná do októbra minulého roku. Jej vytvorenie vodca ulsterských unionistov Trimble podmieňuje odzbrojením Írskej republikánskej armády (IRA). Tá však momentálne nie je ochotná vzdať sa zbrojného arzenálu a ani vedenie republikánskej strany Sinn Fein ju k tomu nemôže donútiť. IRA sa pritom opiera o odporúčanie mierovej zmluvy, podľa ktorého by teroristi mali začať s odzbrojením do mája roku 2000.
Práve Trimble drží v rukách kľúč k vyriešeniu celého problému. Jeho postoj v otázke odzbrojenia IRA je však naďalej nekompromisný. Pohrozil, že ak dôjde k vytvoreniu vlády so zastúpením Sinn Fein, podá demisiu. V takomto prípade by pravdepodobne išlo o taktický krok, ktorý by mal za cieľ vynútiť si úpravy v mierovej zmluve.
Podľa niektorých úvah by zmenu postoja Trimbla mohlo ovplyvniť avizované veľkonočné vyhlásenie IRA. Objavili sa špekulácie, že organizácia chce formálne oznámiť ukončenie násilnej kampane. Za pozitívny signál pre mierový proces sa v tejto súvislosti považuje aj nedávne vyhlásenie IRA, podľa ktorého sa našli hroby deviatich osôb v minulosti popravených teroristami z jej radov.
Črtajúca sa dohoda, na základe ktorej majú unionisti vytvoriť vládu spolu s republikánmi, pričom IRA by začala s odzbrojením v najbližších týždňoch, bola včera spochybnená. Je jasné, že bez zastúpenia znepriatelených strán v novej exekutíve by sa kríza v mierovom procese ešte prehĺbila. Dôležité však je, že kým rokovania pokračujú, existuje stále nádej, že kompromis sa do Veľkej noci predsa len podarí dosiahnuť. MARTIN MÓZER
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)