ŽIAR NAD HRONOM (SME - ks) - V zložitej ekonomickej a existenčnej situácii sa ocitli poľnohospodári žiarskeho regiónu, ktorých majetky už vlani vytuneloval Agrospolis, s. r. o. Šurany. "V kritickej situácii, na ktorú ma upozornili starostovia Lovče a Hliníka nad Hronom už v novembri 1998, sa ocitli štátne majetky v obciach Dolná Ždaňa, Bzenica, Lovča a Hliník nad Hronom, čo sa dnes ukazuje byť na hrane prežitia," uviedol pre SME prednosta Okresného úradu v Žiari nad Hronom Peter Kliment. Agrospolis, prostredníctvom Fondu národného majetku (FNM) SR sprivatizoval všetky spomínané poľnohospodárske subjekty. O rozvoj poľnohospodárskej výroby sa však nestaral a koncom jesene minulého roka prepustil približne 35 zamestnancov.
Na základe uvedených skutočností a po predbežných krokoch okresného úradu vo februári FNM SR prostredníctvom odboru kontroly zistil a potvrdil, že Agrospolis vytuneloval poľnohospodárske družstvá v žiarskom regióne. FNM SR chcel urobiť adekvátne opatrenia voči šurianskej spoločnosti, no po úniku informácií Agrospolis okamžite založil novú spoločnosť Mumlov, s. r. o., do ktorej prešli všetci majitelia, a Agrospolis sa dostal do likvidácie. FMN SR nemá v danom stave ako zrušiť kúpno-predajnú zmluvu," zdôraznil P. Kliment. Keď sa situácia už natoľko vyostrila, že poľnohospodári a starostovia z nej nenašli reálne východisko, zišli sa 25. marca 1999 na spoločnom rokovaní s generálnym riaditeľom Slovenského pozemkového fondu (SPF) a likvidátorom Agrospolisu. Štátna správa, ktorá v tejto súvislosti urobila prvé, a nie nepodstatné kroky, nebola na rokovanie pozvaná. Likvidátor Agrospolisu Šurany verejne odovzdal pôdny fond spoločnosti, z ktorého približne 800 hektárov v lovčianskom katastri prevezme do prenájmu Poľnohospodárske družstvo Vtáčnik. Družstvo však nemá peniaze na osev, poľnohospodárske stroje a naftu.
SPF sa zaviazal, že osloví Ministerstvo poľnohospodárstva SR a nájde buď možnosti riešenia, alebo priame finančné zdroje. Na niektorých úsekoch však obsiate polia stále ležia ladom, a to najmä v katastroch Bzenice, Hliníka nad Hronom a Dolnej Ždane, lebo na rokovaní sa v ich prípadoch nenašli žiadne riešenia. "Región, ktorý bol v poľnohospodárstve donedávna silný, sa sotva v súčasnej zložitej situácii opäť postaví na nohy. V konečnom dôsledku prejde prostredníctvom úradu práce opäť niekoľko desiatok nezamestnaných do sociálnej siete okresného úradu, čomu sa mohlo predísť, keby sa zainteresované, prípadne dotknuté strany snažili hľadať možnosti riešenia i za účasti okresného úradu," zdôraznil P. Kliment.