Ako pre denník SME povedal Tibor Repta, hovorca Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), š. p., rozhodnutie, kedy a ako príde k nárastu ceny plynu, nie je v kompetencii SPP a o vplyve tohto kroku na hospodárenie podniku možno hovoriť až vtedy, keď budú tieto údaje známe. Na otázku denníka SME, ako bude vplývať toto opatrenie na získavanie úverov, odpovedal T. Repta slovami, že na získavanie úverov majú vplyv mnohé iné skutočnosti a že SPP je v tejto oblasti dôveryhodným partnerom. SPP je síce v situácii, keď potrebuje dodatočné zdroje, verejnosti sú však známe viaceré športové aktivity, ktoré plynárom odčerpávali množstvo prostriedkov. Pavel Kinčeš, generálny riaditeľ SPP, v tejto súvislosti pre denník SME uviedol, že ich podnik sa bude sústreďovať na plnenie poslania v oblasti plynárenstva, a zároveň je presvedčený, že k neúčelnému plytvaniu prostriedkov tak, ako to bolo v minulosti, už nebude dochádzať.
Plynári sa už skôr dožadovali zvýšenia ceny plynu pre obyvateľov, čím reagovali na dodatočné odvody a zvýšené zdanenie. Konečné rozhodnutie a čas zverejnenia je v kompetencii príslušných rezortov vlády.
Zvýšenie cien plynu pre obyvateľstvo v tomto roku avizoval aj P. Kinčeš už 11. januára tohto roku, keď označil zvýšenie cien za reálne niekedy v druhej polovici roka 1999. Cieľom SPP je dostať cenu plynu pre obyvateľstvo minimálne na nákladovú hranicu, čo znamená zvýšenie zhruba o 1 Sk/m3. Priemerná nákupná cena plynu vlani predstavovala 2,93 Sk/m3, predajná cena pre obyvateľstvo bola 1,91 Sk/m3. Podnik kryl takto vzniknuté straty krížovou dotáciou zo zisku za prepravu plynu. K zvýšeniu cien plynu pre ostatných odberateľov by malo dôjsť v rokoch 2000 - 2001.
Úpravy cien za odber plynu pre domácnosti avizoval aj predseda Vlády SR Mikuláš Dzurinda ešte počas Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose.
Keďže zvýšené príjmy SPP sa následne odrazia na vyšších odvodoch a daňových príjmoch štátneho rozpočtu, zo ziskov podniku by bolo možné financovať sociálnu sieť.