Z iniciatívy skupiny na pomoc ženám vznikol v Kambodži prvý odborový zväz sexuálnych pracovníčok. Organizátori dúfajú, že odbory ochránia prostitútky pred zneužívaním a budú ich motivovať na hľadanie legálneho zamestnania. Od vzniku Kambodžského kolektívu prostitútok minulý rok v decembri vstúpilo do jeho radov okolo 200 domácich a vietnamských sexuálnych pracovníčok. Vybrané členky absolvujú školenia na predsedníčky odborov. Zväz organizuje vzdelávacie kurzy na témy zdravie, osobná hygiena, HIV a AIDS a ľudské práva. Zdá sa, že jeho krátke pôsobenie už prinieslo prvé ovocie. Majitelia verejných domov sa začínajú sťažovať na pokles ziskov. Záujem o spoluprácu prejavila aj polícia v hlavnom meste Phnom Pénh, ktorá dúfa, že sa týmto spôsobom podarí zredukovať počty prostitútok. V krajine "pôsobia" desaťtisíce sexuálnych pracovníčok, z toho najmenej 7000 v hlavnom meste. Mnohé z nich sú v práci vystavené násiliu.
AMERIČANIA CHCÚ PREMERAŤ EVEREST
Hoci nás mapy a učebnice zemepisu už 50 rokov presviedčajú, že najvyššia hora sveta Mount Everest meria 8847 metrov, vedci sa domnievajú, že aj tento údaj si treba koncom tisícročia overiť. Skupina amerických odborníkov preto zorganizovala výstup na najvyšší vrchol Himalájí Mount Everest, aby s pomocou najmodernejších a najpresnejších vojenských prístrojov určila jeho presnú výšku. Ale aj keby bol výsledok ich merania odlišný od doteraz udávanej hodnoty, žiadna korekcia nepripraví Mount Everest o jedinečné postavenie kráľa medzi všetkými vrchmi.
E-MAIL POD DOZOROM?
Americké firmy stále častejšie nasadzujú špeciálne počítačové programy, pomocou ktorých môžu kontrolovať elektronickú poštu svojich zamestnancov. Ako píše najnovšie vydanie nemeckého magazínu Der Spiegel, medzičasom už filtruje korešpondenciu pracovníkov až 20 percent veľkých amerických koncernov. Programy s čudnými menami ako "Little brother" systematicky prečesávajú digitálne posolstvá a hľadajú slová s rasistickým alebo sexuálnym podtónom. Veľké podniky sa stali nedôverčivými, pretože za "vybočenia" zamestnancov sú právne zodpovedné. Ropný koncern Chevron napríklad prišiel o 2,2 milióna dolárov, pretože jeho zamestnankyne dostali e-mail "dvadsaťpäť dôvodov, prečo je pivo lepšie ako žena" a následne podali žalobu. Aj firma Microsoft bojuje s neželanými vedľajšími efektmi rýchlej komunikácie. Digitálne posolstvá, ktoré svojho času odoslali zamestnanci tejto firmy, boli totiž použité ako dôkazový materiál v procesoch proti šéfovi Billovi Gatesovi. Microsoft teraz nasadzuje digitálnu korešpondenciu zreteľne úspornejšie. (TASR)