Vyše 50 000 kubánskych fanúšikov vrátane prezidenta Fidela Casta v nedeľu nadšene privítalo americký bejzbalový ligový tím Baltimore Orioles, ktorý zohral exhibičné stretnutie s kubánskym all-star mužstvom. Toto stretnutie má nádej zapísať sa do dejín - a to nielen kvalitou hry, v ktorej americké mužstvo vyhralo tesne 3:2, ale predovšetkým tým, že išlo o prvé vystúpenie bejzbalistov USA na Kube od roku 1959, keď krátko po komunistickej revolúcii na ostrove hrali americké tímy Cincinnati Reds a Los Angeles Dodgers.
Krátko pred začatím hry sa 72-ročný kubánsky prezident, ktorý bol sám v mladosti talentovaný nadhadzovač, osobne privítal s hráčmi Orioles a potom odišiel povzbudiť aj kubánske mužstvo, ktoré podľa jedného z fanúšikov "hralo s veľkým nasadením a prehralo so cťou".
Ulice hlavného mesta Havana sa počas štvorhodinového zápasu prakticky vyľudnili, pretože ľudia, ktorí nedostali vstupenky na štadión, sledovali stretnutie doma pri televíznych prijímačoch. Zápas vysielali aj v Spojených štátoch prostredníctvom káblovej siete ESPN. Nedeľné stretnutie, ktorého prípravy sa natiahli na tri roky vinou napätých kubánsko-americkým vzťahov, bolo prejavom dobrej vôle odlišnej od politického nepriateľstva, ktoré medzi oboma štátmi panuje od kubánskej revolúcie. Ekonomické embargo uvalené Washingtonom na Kubu trvá už 37 rokov, jeho podmienky boli už niekoľkokrát sprísnené v snahe prinútiť Castrovu vládu uskutočniť demokratické zmeny.
Odchod amerických bejzbalistov na Kubu ostro kritizovali predovšetkým kubánske exilové skupiny na Floride, podľa ktorých je zápas propagačným darčekom vláde v Havane v čase, keď zvyšuje represiu proti opozičným skupinám. Obidva tímy ale jednoznačne vyhlásili, že politika sa ich netýka. "Prišli sme len hrať bejzbal," povedal hráč Orioles B. J. Surhoff. Americká vláda zdôrazňuje, že nedeľné stretnutie na Kube nebolo súčasťou "športovej diplomacie", akou bolo napríklad v sedemdesiatych rokoch stretnutie v stolnom tenise medzi USA a Čínou. Podľa ich slov ide skôr o výsledok "osobných kontaktov", na ktorých základe sa uskutočňujú napríklad návštevy kubánskych umelcov či vysokoškolských profesorov.
Ako uvádza agentúra AP, na miestne pomery bola nálada v publiku trochu umiernenejšia, aj napriek tomu, že sa aj tentoraz v hľadisku tancovalo, tlieskalo do rytmu a búchalo na bubny. Vstupenky bolo možné získať len na základe odporučenia - zatiaľ čo na miestne zápasy sú voľne v predaji a stoja v prepočte desať amerických centov - aby úrady zabezpečili, že na štadióne budú len prívrženci Fidela Castra. (ČTK)