vo pozorujú svoj bývalý domov, biele farmy so šindľovými strechami, ktoré majú na dohľad. Cez údolie vedie hranica, za ktorou srbskí vojaci z Kosova vyčistili dedinky obývané prevažne Albáncami. Napísal o tom francúzsky denník Libération.
"V sobotu napoludnie prišli do ulíc policajti a kričali, nech všetci ľudia vyjdú von," rozpráva Kalisi Gaffur z dedinky Secishte. "Povedali nám, že vojaci budú dedinu bombardovať a že máme dve hodiny na odchod." Dvesto rodín v Secishte sa pripravovalo na najhoršie už niekoľko týždňov. "Mladí, ženy a deti už krajinu opustili, v dedine zostali len muži, aby sa starali o dobytok," vysvetľuje Kalisi Gaffur. Po začatí leteckých útokov NATO sa napätie vystupňovalo. "Vo štvrtok, zatiaľ čo sme robili na poliach, vpadli vojaci do našich domov a ukradli všetko, čo sa dalo odniesť. Nechali len veľké veci, nábytok, chladničky, a zasa odišli. Polícia sa rabovania nezúčastnila, ale tiež neurobila nič, aby mu zabránila."
"Počas evakuácie Secishte sa nesprávali nejako agresívne, nechali nás vziať si nejaké veci, tí, čo majú auto, si ho mohli odviezť, ale na hranici museli zaplatiť dvadsať mariek clo. Ešte než sme odišli, zapálili srbskí vojaci dom 63-ročného Zeilfisna Shkreta, ktorého pred všetkými zbili, pretože je údajne v spojení s Kosovskou oslobodzovacou armádou. Obyvatelia Secishte však ubezpečujú, že nikdy žiadneho bojovníka UCK do dediny nepustili. "Aby bolo jasné, nikto z nás nechcel z dediny odísť a boli by sme sa bránili, keby sme mali nejaké zbrane," hovorí Kalisi Gaffur, ktorý v súčasnosti žije u svojho švagra v Tetove. "Ale bolo by treba, aby nám NATO dalo zbrane. S holými rukami nemôžeme nič robiť."
Albánke Neriman sa podarilo cez víkend dostať sa do Skopje z Prištiny, no prechod cez niekoľko srbských cestných zátarás si musela zaplatiť. Jej rodičia a priatelia sú stále uväznení v kosovskom hlavnom meste Priština. (ČTK)