BRATISLAVA (SME - gk) - Jedna z najväčších svetových ropných spoločností BP Amoco potvrdila, že rokuje s americkým Atlantic Richfield (Arco) o fúzii. Podľa vyjadrenia predstaviteľov spoločnosti BP Amoco rokovania však ešte nedospeli k nijakému záveru a nie je ani isté, že sa obe spoločnosti dohodnú. Očakáva sa, že zástupcovia oboch ropných firiem sa stretnú v utorok s tým, že oficiálne vyjadrenie sa dá očakávať v stredu. V rannom obhodovaní akcie BP Amoco po jeho oznámení posilnili o 4 percentá na 10,79 dolára.
BP Amoco reagovalo svojím vyhlásením na správu vo Wall Street Journal, podľa ktorej je ochotné zaplatiť 77 amerických dolárov za jednu akciu Arco, čím by akvizícia dosiahla hodnotu 25 mld USD. V piatok sa akcie spoločnosti Arco obchodovali po 65 dolárov.
Fúzia by mala mať pozitívne výsledky pre obe spoločnosti, ktoré by spoluprácou na Aljaške mohli výrazne znížiť svoje náklady. BP Amoco aj Arco ťažia ropu na Aljaške, kde zaznamenali pád produkcie z 2,1 mil. barelov denne v roku 1988 na 1,2 mil. barelov v súčasnosti. Okrem toho Arco vlastní rafinérie na americkom západnom pobreží, kým BP Amoco sa viac sústreďuje na východné.
Rokovania o fúzii začalo BP Amoco iba sedem mesiacov po tom, čo najväčšia britská spoločnosť British Petrol (BP) kúpila americkú firmu Amoco za 130 mld dolárov a vytvorili tretiu najväčšiu ropnú spoločnosť na svete. Nová akvizícia by dostala novovzniknutú BP Amoco-Arco na druhé miesto, čím by preskočila svojho konkurenta Royal Dutch Shell.
Vlna fúzií v ropnom priemysle sa začala v minulom roku po tom, čo sa ceny ropy dostali na 30-ročné minimá. Jej nízke ceny prinútili producentov ropy výrazne znižovať náklady a reštrukturalizovať svoje prevádzky, keď zaznamenali výrazný prepad svojich hospodárskych výsledkov a niektorí dokonca skončili rok 1998 v červených číslach. Po fúzii BP Amoco nasledovalo spojenie dvoch amerických producentov Exxon a Mobil, ktoré vytvorili najväčšiu svetovú ropnú spoločnosť, ktorú nevlastní štát.
Analytici sú toho názoru, že krok BP Amoco prišiel v správnom čase, keďže ceny akcií ropných spoločností sa ešte stále nespamätali zo šoku nízkych cien ropy. Kým na druhej strane obmedzenie ťažby zo strany krajín združených v OPEC posilnilo ceny ropy na približne 14,5 dolára za barel a očakáva sa, že ich vytlačí ešte vyššie. Tento vývoj pomôže ropným spoločnostiam získať späť ich pozície, a tým spraví ďalšie fúzie nákladnejšími.