BRATISLAVA (SME - dd) - Slovnaft, a. s. Bratislava, dosiahol za minulý rok zisk pred zdanením 909,6 mil. Sk. Oproti predchádzajúcemu roku poklesol na menej ako tretinu. Čistý zisk firmy poklesol z minuloročných 1,7 mld Sk na symbolických 11 mil. Sk. Ako včera vyhlásil prezident spoločnosti Slavomír Hatina, dôvodom poklesu zisku bol predovšetkým pokles cien ropy a znehodnotenie slovenskej koruny.
Pokles cien ropy sa na výške zisku odzrkadlil následkom špeciálnych ustanovení niektorých úverových zmlúv. Slovnaft totiž v prípade poklesu cien ropy pod 15 USD za barel musí platiť dodatočné úroky. Za minulý rok Slovnaft na tento účel vynaložil 1,17 mld Sk. Sumu 1,6 mld Sk musel Slovnaft použiť na tvorbu rezerv na kurzové straty z úverov v cudzej mene. Pretrvávanie týchto dvoch negatívnych vplyvov očakáva S. Hatina aj v tomto roku. Na zmiernenie ich dôsledkov pripravila spoločnosť niekoľko opatrení, ako je redukcia nákladov, zvýšenie efektívnosti obchodu či reštrukturalizácia úverov. Spoločnosť pritom v súčasnosti používa úverové zdroje nielen na investičné, ale aj na prevádzkové účely. Celkový objem úverov Slovnaftu stúpol na 18,25 mld Sk, úverová zaťaženosť firmy stúpla z 55 na 73 %. V piatok minulý týždeň absolvoval manažment Slovnaftu v Londýne veľké rokovanie so skupinou veriteľských bánk. Ako však oznámil Todd Berman z poradenskej spoločnosti Salomon Smith Barney, ani jedna z bánk o rekonštrukciu úverov na tomto stretnutí neprejavila záujem.
Okrem poklesu zisku zaznamenal Slovnaft aj pokles tržieb. Ich hodnota dosiahla 31,5 mld Sk, čo je o viac ako pätinu menej než za rok 1997. Z tohto objemu smerovalo 18,18 mld Sk na vývoz. Tradične najvyšší bol export do Českej republiky, ktorý dosiahol 6,9 mld Sk, do Rakúska smerovali produkty za takmer 2,9 mld Sk. Objem výroby Slovnaftu však rástol. Slovnaft spracoval v minulom roku 5,34 mil. ton ropy, čo je o 2,2 % viac ako rok predtým. Pokles tržieb pri raste výroby spôsobili klesajúce ceny ropy, na ktoré spoločnosť reagovala znižovaním veľkoobchodných cien produktov.
Medzi najdôležitejšie ciele Slovnaftu v tomto roku patrí okrem hľadania zahraničného investora aj spustenie projektu EFPA - spracovanie ťažkých ropných frakcií. Aj napriek tomu očakáva tento rok Slovnaft pokles produkcie. Objem spracovanej ropy by mal klesnúť z minuloročných 5,34 mil. ton na 5,18 mil. ton, výroba by sa mala znížiť z minuloročných 4,919 mil. ton na 4,467 mil. ton a predaj zo 4,808 mil. na 4,672 mil. ton. Dôvodom je generálna revízia celého zotrvačného bloku, ktorá by mala trvať 55 dní a mala by sa uskutočniť koncom roka. V tomto roku predpokladá firma rast cien svojich tovarov. Dôvodom je rast cien ropy, ako aj oslabovanie slovenskej meny. Za otázne pritom prezident Hatina označil, či toto zvýšenie unesie aj spotrebiteľ. "Ak by sa to odzrkadlilo na znížení spotreby, musíme to vykryť v iných častiach strednej Európy," dodal. Zároveň pripomenul, že na pokles cien ropy v uplynulom období reagoval Slovnaft znížením svojich veľkoobchodných cien. Na cene pre konečného spotrebiteľa sa to však neprejavilo, pretože štát kompenzoval toto zníženie zvýšením spotrebnej dane z uhľovodíkových palív.