NEW YORK, BELEHRAD (ČTK, yan) - Severoatlantická aliancia podnikla v noci na včera v poradí už štvrtú sériu masívnych leteckých útokov na Juhosláviu. Utrpela pritom prvú stratu, keď prišla o americké lietadlo, ktoré sa z doteraz presne nevysvetliteľných dôvodov zrútilo nad Srbskom. Srbská televízia v noci na včera priniesla zábery horiaceho vraku zostreleného lietadla, na ktorom bol nápis Air Combat Command a identifikačné číslo AF-06, pričom uviedla, že "neviditeľný" stroj typu F-117 bol zostrelený.
Lietadlá F-117 A sú neviditeľné pre radary, pretože majú zvláštnu povrchovú úpravu a minimálnu odrazovú plochu pre radarové vlny. Lietadlo sa zrútilo pri obci Budjanovica vzdialenej asi 40 kilometrov severozápadne od Belehradu. Od stredy, keď
NATO začalo nálety na Juhosláviu, Srbské zdroje tvrdili, že zostrelili osem lietadiel aliancie. Tentoraz však prvýkrát ponúkli dôkazy v podobne obrazových materiálov s vrakom lietadla. Bolo to taktiež prvý raz, keď zdroj NATO, presnejšie americké ministerstvo obrany potvrdilo zrútenie bombardéra F-117A nad Srbskom. Hovorca Pentagonu Kenneth Bacon uviedol, že bez ohľadu na to, čo sa stalo, budú vzdušné útoky proti Srbsku pokračovať.
Bacon neupresnil, za akých okolností k zrúteniu lietadla došlo. Všeobecne sa usudzuje, že ho zostrelila srbská protivzdušná obrana, ale nevylučuje sa ani technická chyba. Odborníci v rozhovore pre televíznu stanicu CNN uviedli, že NATO by malo zlikvidovať aj vrak lietadla, aby sa technické zariadenie a supertajné zloženie materiálu, z ktorého je lietadlo vyrobené, nedostalo do nepovolaných rúk. Včera v poobedňajších hodinách televízna stanica CNN priniesla aj podrobnosti z misie na záchranu pilotov zrútených strojov, aj keď Bacon predtým z dôvodov nutného utajenia tieto podrobnosti odmietol uviesť. Špeciálne vycvičená jednotka, ktorá je pre podobné prípady stále v pohotovosti, prenikla na helikoptére lietajúcej v malej výške hlboko do územia Juhoslávie na miesto predpokladaného dopadu lietadla. Po rádiovom kontakte s pilotom ho bez väčších problémov a bez priameho kontaktu s juhoslovanskou armádou vyzdvihla a bezpečne dopravila na základňu Aviano v severovýchodnom Taliansku.