Požiadať vládu Slovenska, aby kryla z mimorozpočtových zdrojov vlády deficit v rozpočte mesta, ktorý nebol nezavinený hospodárením Bratislavy, požiadali primátora J. Moravčíka členovia mestskej rady. Stalo sa tak na štvrtkovom zasadnutí mestskej rady, kde sa okrem iného hovorilo aj o návrhu rozpočtu mesta na tento rok. Zdôvodnením takéhoto kroku je fakt, že mesto prevzalo kompetencie zo štátnej správy, napríklad starostlivosť o komunikácie I. a II. triedy, požiarnu a sociálnu starostlivosť, bez finančného zabezpečenia od štátu. Ako sa vyjadril J, Moravčík, Bratislava musí hľadať cesty, ktoré pomôžu časť výdavkov z rozpočtu mesta preniesť na súkromnú sféru formou participácie na spoločných projektoch mesta a domácich i zahraničných investorov.
PLEŠATÁ ESTRÁDA
V Estrádnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave sa dnes od 19.00 h predstaví Holovlasé divadlo Jozefa Webera s programom Wolovinky Willyho Webera. V programe pripravenom Klubom nespravodlivo plešatých uvidia diváci tri paródie - Plešatí žandári 1 a 2 a Večerné správy TV.
PAŠIE V TRNAVE
Najznámejšie biblické výjavy zo života a ukrižovanie Ježiša Krista v sobotu v podobe pašiových hier uviedli divadelníci z kresťanskej skupiny Agape pri historických hradbách v Trnave. V scénach poslednej večere, umývania nôh, ozdravenia slepého, zrady, umučenia a ukrižovania účinkovalo asi 90 mladých ľudí, na citlivo spracované pašie sa prišlo pozrieť asi tisíc divákov. Divadelná skupina Agape vznikla v roku 1993, vystupovala v trnavských stredoškolských a vysokoškolských internátoch, vo väzniciach v Leopoldove a Trnave, v čase letných prázdnin po celom Slovensku. Spievané pašie, ktoré umeleckou formou stvárňujú udalosti z Golgoty, sa v cirkevných obradoch v čase pôstu začali popri gregoriánskom choráli používať asi v roku 1250. V Európe sa pravidelne hrávajú najdlhšie v rakúskom meste Sant Margarethe, na Slovensku najmä na Záhorí a východnom Slovensku. Herecké skupiny pašiových hier majú vytvorené Medzinárodné združenie pašiových hier (Europassion), v ktorom je viac ako 50 skupín z 12 európskych krajín.
MÚZEUM SA OTVÁRA
V novej výstavnej sezóne ponúka Slovenské poľnohospodárske múzeum vo výstavnom areáli Agrokomplexu v Nitre prehliadku expozícií Najstaršie dejiny poľnohospodárstva na Slovensku od praveku po stredovek, Vývoj sejby, zberu a mlatby obilia, Vývoj poľnohospodárskych strojov a hnacích agregátov, Poľnohospodárske letectvo a Poľnohospodárske motívy v sakrálnom umení. Z trvalých expozícií umiestnených v prírodnom skanzene múzea si môžu návštevníci prezrieť málotriednu katolícku školu z minulého storočia, pekáreň, mliečnicu, mlyn, pálenicu, lisovne oleja, čistiareň osív, včelíny, vinohradnícky dom, salaš, senníky a podobne. Vzácnym technickým exponátom je úzkokoľajová parná železnica, slúžiaca v sezóne na dopravu návštevníkov. Múzeum je otvorené denne okrem pondelka.
(šim, r, TASR)