BONN, PARÍŽ, ATÉNY, RÍM, KYJEV, MOSKVA, DĚČÍN, (ČTK, TASR) - Rozhodnutie vlády zúčastniť sa útokov NATO v Juhoslávii podporujú v Nemecku vládne i opozičné strany. Potvrdila to včerajšia rozprava v Spolkovom sneme. "Nerozhodovali sme sa ľahko," vyhlásil kancelár Schröder so zreteľom na to, že ide o prvé bojové vyslanie nemeckého vojska od druhej svetovej vojny. Za nevyhnutné označil včera použitie sily aj francúzsky premiér Lionel Jospin, ktorý v prejave k poslancom Národného zhromaždenia označil za hlavného vinníka prezidenta Slobodana Miloševiča. Podľa Jospina však môžu letecké útoky kedykoľvek skončiť, pokiaľ Miloševič pristúpi na návrat k rokovaciemu stolu. Oproti tomu Grécko ako členský štát NATO vyzvalo včera alianciu k zastaveniu útokov. Grécko sa totiž obáva, že sa vojna rozšíri na na územie jeho bezprostredných susedov Albánska a Macedónska, aby však splnilo svoje požiadavky voči aliancii vyhlásilo, že bude NATO poskytovať logistickú podporu.
Talianske vládne politické strany včera útoky NATO podporili, avšak vyzvali kabinet, aby sa spolu s alianciou usiloval o obnovenie mierových rokovaní. Talianski komunisti však pohrozili, že odvolajú z vlády dvoch svojich ministrov, ak sa budú talianski vojaci podieľať na útokoch.
Ukrajinskí ministri zahraničia a obrany včera odleteli do Belehradu, aby pomohli pri riešení konfliktu. "Snažíme sa, aby sa Ukrajina stala aktívnejším účastníkom tohto (rokovacieho) procesu," prehlásil Kučma. "Minister zahraničia (Borys) Tarasjuk a minister obrany (Oleksander) Kuzmuk odletí dnes (t. j. včera) na návštevu Belehradu". Kučma zdôraznil, že jeho slovanská krajina je za mierové riešenie. Príslušníci ruskej polície zatkli včera pred veľvyslanectvom USA v Moskve 138 demonštrantov proti leteckým útokom NATO. Nereprezentatívna anketa, uskutočnená medzi Moskovčanmi, poukazuje na to, že väčšina Rusov útoky odmieta.
Český prezident Václav Havel vo štvrtok prehlásil, že vojenské riešenie situácie v Kosove síce chápe ako krajné, ale v danej situácii nutné. Naopak, predseda Poslaneckej snemovne a ODS Václav Klaus vyjadril nad vojenským riešením krízy v Kosove hlboké sklamanie. Klaus si myslí, že neboli využité všetky možnosti vedúce k mierovému urovnaniu krízy.