kej cenzúry. Amnesty International protestovala v posledných dňoch proti niekoľkým prípadom represií srbských úradov - proti zastaveniu vysielania nezávislej rozhlasovej stanice B-59 v Belehrade a zadržaniu jej šéfa. (Rádio dnes "vysiela" prostredníctvom internetu a svoje frekvencie mu ponúkli - tak ako pri podobnom zásahu už v minulosti - zahraničné médiá).
V kosovskej metropole, kde Belehrad paradoxne nechával albánskym novinárom - na rozdiel od ich srbských kolegov - slobodu prejavu, napadli srbské policajné sily sídlo redakcie Koha Ditore, najvýznamnejšieho umierneného denníka kosovských Albáncov. Údajne zastrelili jeho strážnika a zadržali editora Batona Haxiu. Noviny prišli o technické vybavenie, takže prakticky nemôžu vychádzať. Koha Ditore sa už skôr podľa srbského zákona o tlači dopustil zločinu "podnecovania národnostnej nenávisti". Jeho vydanie z 19. marca citovalo člena delegácie kosovských Albáncov na mierových rokovaniach, ktorý hovoril o vypaľovaní dedín, zabíjaní, mučení a vyháňaní Albáncov vládnymi jednotkami. Noviny tiež citovali politického predstaviteľa Kosovskej oslobodzovacej armády, ktorý obvinil vládu z "genocídy" a vyzval Srbov, aby sa dištancovali od takejto politiky. Koha Ditore a jeho editor dostali pokutu v celkovej výške 50-tisíc amerických dolárov. Terčom útoku sa stal tiež kosovskoalbánsky advokát a aktivista za ľudské práva Bajram Kelemendi. Polícia vtrhla do jeho domu vo štvrtok ráno, urobila prehliadku s tým, že vraj doma skrýva zbrane a potom odvliekla Kelemendiho i jeho dvoch synov.
Z oblasti boli už vo štvrtok vyhostení novinári z krajín NATO, menovite z USA, Británie, Francúzska a Nemecka. Medzi vyhostenými je i štáb globálnej televízie CNN, ktorú napríklad iracký diktátor Saddám Husajn ponechal v krajine, keď na Irak útočili americké lietadlá. Známa vojnová reportérka CNN Christiane Amanpourová, ktorá bola v čase prvého bombardovania v Belehrade a dnes je v Bruseli, uviedla: "Toto vyhostenie oberá svet o možnosť vidieť, čo sa deje. Je to však ťažké, keď vládne médiá útočia na CNN a nazývajú ju továrňou na lži." Rozhodnutie srbského ministerstva informácií o vypovedaní novinárov z členských štátov NATO bolo nakoniec zastavené. Oznámil to včera miestopredseda juhoslovanskej vlády Vuk Draškovič, ktorého citovala nezávislá agentúra BETA. "Pre našu vládu nie sú novinári žiadnymi nepriateľmi," konštatoval Draškovič.
(bj, AI, REUTERS)