BRATISLAVA – Rokovania medzi najväčšou slovenskou káblovou spoločnosťou UPC, ktorá chce od februára podstatne zvýšiť ceny, a Telekomunikačným úradom, ktorý jej v tom chce zabrániť, sa menia na boj právnikov. Ich vyjednávania dnes pokračujú.
Právnici UPC majú legislatívny stav o regulovaných cenách dávno podrobne zmapovaný a situácii dokonale prispôsobili svoj scenár tretieho zvýšenia cien za posledný rok. Využili právne nezrovnalosti okolo regulovania cien kábloviek, keď regulačná funkcia prešla pred polrokom z ministerstva financií na Telekomunikačný úrad. Kým však predtým predpis ministerstva jasne limitoval výšku a frekvenciu zvyšovania cien, teraz platný nový telekomunikačný zákon ich až tak presne nestanovuje. Spomínaná káblovka využila práve túto „drobnosť“. Telekomunikačný úrad, ako uviedol minulý piatok jeho hovorca Roman Vavro, sa k záležitosti vyjadrí až dnes.
Podľa definície Protimonopolného úradu má na Slovensku spoločnosť UPC prirodzený monopol s dominantným postavením na lokálnych trhoch (teda nepôsobí celoplošne ako napríklad Slovenské elektrárne, ale jednotlivo po mestách). Jej postupné zdražovanie, ale aj nemožnosť vybrať si v daných mestách inú, konkurenčnú káblovku, rozhorčuje mnohých spotrebiteľov. So sťažnosťami sa obracajú na Protimonopolný úrad. Jeho pracovník Peter Čech však vyvracia argumenty, že by to spadalo do kompetencie úradu.
„Protimonopolný úrad v tejto veci zatiaľ nezačal správne konanie, lebo nemáme dosť dôkazov o zneužívaní dominantného postavenia UPC. Určité signály máme, ale je to dôkazová núdza. Ľudia si neuvedomujú, že našu činnosť riadi zákon o hospodárskej súťaži, nie zákon o cenách, skúmame teda vzťahy medzi podnikateľmi na trhu, a nie vzťah spotrebiteľa k podnikateľovi. Na to slúžia buď orgány ochrany spotrebiteľa, alebo tie, ktoré sa zaoberajú cenovou reguláciou. Ale my sa neodťahujeme ani od tohto. Z vlastného rozhodnutia sme sa tiež začali zaoberať touto situáciou, výsledky postupujeme kompetentným orgánom.“
TÁŇA RUNDESOVÁ