Útok Spojencov na vojenské základne v Juhoslávii do značnej miery ovplyvnil obchodovanie počas celého včerajšieho dňa. Do značnej miery sa zvýšila atraktivita amerického doláru, ktorý po oznámení o útoku posilnil k hodnote 1,087 USD/EUR, ktorú však neprekonal. Podľa názorov analytikov sa euru aj napriek nepriaznivým údajom o vývoji ekonomiky eurozóny darí udržať v pásme od 1,085 USD/1 EUR až po hodnotu 1,0950 USD/1 EUR.
Neskôr v priebehu dňa boli postupne zverejňované vyhlásenia čelných predstaviteľov Európskej centrálnej banky. Podľa člena bankovej rady Eugenia Dominga Solansa by februárové údaje o vývoji inflácie v eurozóne nemuseli byť dnom. Zároveň uviedol, že zo strednodobého hľadiska nevidí infláciu ako rizikový faktor. V závere podotkol, že ďalší vývoj úrokových sadzieb nebude v žiadnom prípade záležať od názorov OECD, ale od ekonomického rastu a cenového vývoja v eurozóne. OECD prednedávnom vydala správu, podľa ktorej je zníženie úrokových sadzieb zo strany ECB potrebné.
Ešte v priebehu stredajšieho obchodného dňa boli zverejnené výsledky zasadnutia poľskej Rady pre monetárnu politiku (RMP). Tá oznámila svoje rozhodnutie rozšíriť fluktuačné pásmo na +15 % od centrálnej parity, kým doteraz mohol zlotý fluktuovať v pásme "iba" +12,5 %. Zároveň bola zredukovaná mesačná devalvácia zlotého z 0,5 % na hodnotu 0,3 %. RMP revidovala svoje cieľové inflačné pásmo z 8,0 % až 8,5 % stanoveného v polovičke roku 1998, na novú úroveň 0,60 % až 7,80 %. Prezidentka poľskej centrálnej banky po oznámení výsledkov zasadnutia RMP vyjadrila očakávanie, že bude dosiahnutá cieľová úroveň inflácie pri približne 4-percentnom raste hrubého domáceho produktu (HDP) a deficite bežného účtu platobnej bilancie na úrovni 5,5 % HDP. BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)