m Okolo prípadnej účasti slovenských vojenských jednotiek na ofenzíve NATO v Kosove vzniklo viacero nedorozumení a odlišných vyhlásení aj z vládnej úrovne. V čom je problém?
"Podstata nedorozumenia spočíva v tom, že pred istým časom sme vo vláde rozhodli o tom, že ak sa o Kosove dosiahne mierová dohoda, Slovensko prispeje k mierovým silám chrániacim výsledky tejto mierovej dohody. Preto sme vo vláde schválili vyčlenenie 40 mužov ženijnej jednotky na takéto účely. Dosiahnutie tejto mierovej dohody sa črtalo v Rambouillet, a preto sa zdalo, že bude možné takto konať. Keďže ani v Rambouillet, ani nikde inde k mierovej dohode o Kosove nedošlo, celá vec je bezpredmetná. Ak by bola dohoda uzavretá, nasledujúci postup by bol obligátny - po podpísaní mierovej dohody by sme vypracovali potrebný materiál, predložili ho do NR SR a tá by ho schválila. Opakujem, išlo o našu jednotku do pripravovaných síl KFOR, ktorých úlohou malo byť chrániť mier a dosiahnutú dohodu."
m Neuvažujete teda o vyslaní nejakých jednotiek v rámci síl NATO?
"Nie, neuvažujeme."
m Jestvuje koordinácia postupov krajín strednej Európy, teda Poľska, Maďarska, Česka a Slovenska?
"Treba jasne vidieť, že tieto krajiny sú členmi NATO a ich postavenie je teda iné ako postavenie Slovenska, ktoré sa usiluje o vstup do NATO. Naša reakcia na požiadavku NATO uvoľniť náš vzdušný priestor však nenechala žiadateľa dlho čakať. Potvrdzujem, že sa snažíme takpovediac o výmenu informácií a o konzultácie s partnermi v strednej Európe, dialóg sa vedie na úrovni ministerstiev zahraničných vecí."
m V stredu večer ste rokovali s ministrami silových rezortov. Prijali ste aj opatrenia, ktoré sa týkajú slovenských občanov v Juhoslávii?
"Jednoznačne áno. Veľvyslanectvo v Belehrade zabezpečovalo, aby občania SR, ktorí sa nachádzajú na miestach potenciálnych vojenských aktivít, ich čo najskôr opustili. Hovorili sme aj o iných aktivitách, ktoré by mali eliminovať vznik akýchkoľvek nepríjemností." RÓBERT KOTIAN