"Práve som vydal vrchnému veliteľovi síl NATO v Európe, americkému generálovi Wesley Clarkovi, pokyn začať vzdušnú operáciu proti Juhoslovanskej zväzovej republike. Rozhodol som sa tak po dôkladných konzultáciách, ktoré som v posledných dňoch viedol so všetkými členmi aliancie, a ihneď po tom, ako bolo jasné, že posledná diplomatická aktivita Richarda Holbrooka v Belehrade neuspela.
Pretože zlyhalo všetko úsilie vyriešiť krízu v Kosove politicky, nemáme iné riešenie, než uchýliť sa k vojenskej akcii. Konáme potom, čo vláda Juhoslovanskej zväzovej republiky zamietla požiadavky medzinárodného spoločenstva:
- prijatie provizórneho politického usporiadania dohodnutého v Rambouillet (Francúzsko),
- úplné dodržiavanie obmedzení týkajúcich sa srbskej armády a špeciálnych policajných oddielov, obsiahnutých v dohode z 25. októbra,
- zastavenie nadmerného a neúmerného používania sily v Kosove.
30. januára sme varovali, že odmietnutie týchto požiadaviek donúti
NATO prijať nevyhnutné opatrenia, a to nech sú akékoľvek, aby bola odvrátená humanitárna katastrofa. NATO plne stojí za základnými rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN a za úsilím
OBSE a kontaktnej skupiny. Hlboko ľutujeme, že všetka táto snaha vyšla naprázdno výlučne vinou neústupnosti Juhoslovanskej zväzovej republiky.
Cieľom tejto vojenskej akcie je podporiť politické ciele medzinárodného spoločenstva. Jej úlohou bude prerušiť násilné útoky srbskej armády a špeciálnych policajných jednotiek a oslabiť ich schopnosť predlžovať humanitárnu katastrofu. S týmto cieľom chceme podporiť medzinárodné spoločenstvo a získať od JZR súhlas na dočasné politické riešenie. Ako sme oznámili, fungujúca politická dohoda musí byť garantovaná prítomnosťou medzinárodných jednotiek.
Juhoslovanská vláda môže kedykoľvek oznámiť, že je pripravená tieto požiadavky medzinárodného spoločenstva prijať. Dúfam, že bude múdra a že tak urobí. Zároveň vyzývame kosovských Albáncov, aby zostali na ceste mieru, ktorý si zvolili v Paríži. Vyzývame ozbrojené kosovské skupiny, aby sa zdržali vojenských provokačných akcií.
Chcem, aby bolo jasné, že NATO nebojuje proti Juhoslávii. Nebojujeme s ľuďom Juhoslávie, ktorý je už príliš dlho vinou politiky svojej vlády izolovaný od ostatnej Európy. Chceme predísť ďalšiemu ľudskému utrpeniu, represiám a násiliu proti kosovským civilistom. Musíme konať, aby sme predišli destabilizácii oblasti. Členovia NATO sú v týchto otázkach jednotní. Musíme zastaviť toto násilie a ukončiť ľudskú katastrofu, ktorá teraz postihuje Kosovo. Poznáme riziká, ktoré takáto akcia predstavuje, ale sme jednotní v názore, že nečinnosť je ešte nebezpečnejšia.
Urobíme, čo je pre stabilitu oblasti nevyhnutné. Musíme autoritatívnemu režimu zabrániť, aby na konci 20. storočia utláčal vlastný ľud. Je to pre nás morálna úloha. Táto zodpovednosť leží na našich pleciach a my ju prijímame.
23. marca 1999 (ČTK)