Japonský jen sa opätovne pokúsil atakovať úroveň 117,00 JPY/1 USD, keď podľa niektorých názorov sa jeden z popredných ázijských investorov snažil aj naďalej dosiahnuť túto úroveň, kde má podľa všetkého umiestnenú opciu. Neskôr dolár voči jenu posilnil až na úroveň 117,80 JPY/1 USD, ktorú však neprekonal, a obchodovanie sa opätovne vrátilo k hodnote 117,40 JPY/1 USD.
Volatilný obchodný deň zaznamenali aj na krose eura voči americkému doláru. Euro posilnilo na hodnotu 1,0960 USD/1 EUR, prudké predaje na tejto úrovni však zapríčinili návrat eura späť k 1,0930 USD/1 EUR. V úvode ranného obchodovania dokonca euro oslabilo až na hodnotu 1,0870 USD/1 EUR. Ťahákom dňa bola libra voči americkému doláru, a to posilnením v dvoch vlnách z rannej hodnoty 1,6220 USD/1 GBP až na hodnotu 1,6350 USD/1 GBP a neskôr na 1,6460 USD/1 GBP. Prudké posilnenie libry spôsobilo viacero faktorov, medzi ktoré možno zahrnúť aj neoverené správy o tom, že jeden zo silných európskych investorov má záujem o vstup do British Telecom, na čo by potreboval kúpiť väčší objem libier. Euro oslabilo voči libre na hodnotu 0,6640 GBP/1 EUR, keď ešte počas ranného obchodovania atakovalo hranicu 0,6690 GBP/1 EUR.
Česká koruna počas dňa dosiahla na úroveň 38,680 CZK/1 EUR po sérii vyhlásení, v ktorých Česká národná banka uviedla, že je pre ňu ťažké odhadnúť cieľovú úroveň výmenného kurzu vlastnej meny. Vyhlásenie do značnej miery prekvapilo analytikov a trh na túto rozpačitú správu zareagoval oslabením českej koruny na už spomenutú úroveň. Vyhlásenie značne zmiernili následné vyjadrenia predstaviteľov centrálnej banky, v ktorých sledovali skôr priemerný výmenný kurz ako špecifickú hodnotu. Zároveň centrálna banka zneistila trh tvrdením, že je ťažké momentálne odhadnúť, či ešte zostáva priestor na zníženie úrokových sadzieb. V závere dňa česká koruna mierne posilnila na hodnotu 38,500 CZK/1 EUR. Poľský zlotý oslabil na približne trojtýždňové minumum, na hodnotu 0,6 % od centrálnej parity v depreciačnej časti fluktuačného pásma, kým počas utorka bol zlotý obchodovaný na hodnote 0,5 % v apreciačnej časti fluktuačného pásma. Oslabenie zlotého zapríčinili obavy z výsledkov zasadnutia Rady pre monetárnu politiku, ktorá by mohla rozhodnúť o zmene výšky úrokových sadzieb alebo dokonca aj o zmene kurzového režimu. Podľa niektorých názorov je zlotý "zrelý" na zavedenie floatingu. V súčasnom období je košovou menou zloženou z 55% podielu eura a 45% podielu dolára. Fluktuačné pásmo na šírku +/- 12,5 % od centrálnej parity. Devalvácia zlotého je v súčasnom období na úrovni 0,5 % mesačne. BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)