Prodiho nomináciu oznámil na mimoriadnom summite EÚ v Berlíne nemecký kancelár Gerhard Schröder. Označil ho za ideálneho kandidáta, ktorý má požadovanú politickú skúsenosť i osobné vlastnosti. "Ideálne spĺňa požiadavky, má ideálne skúsenosti v riadení administratívy, je orientovaný na reformy. Jeho osobná a odborná integrita je nepopierateľná," povedal Schröder, podľa ktorého Prodiho vymenovali na jeho návrh a jednohlasne. Zdôraznil zároveň, že EÚ chcela rýchlym rozhodnutím na najvyššej úrovni ukázať, že je schopná vzniknutú situáciu riešiť rýchle a operatívne.
Prodi sa vyznamenal ako prvý rešpektovaný taliansky premiér po vnútropolitických otrasoch v polovici 90. rokov. Svoje pôsobenie na čele koalície ľavého stredu v rokoch 1996-98 využil predovšetkým na presadenie talianskeho vstupu do menovej a hospodárskej únie v čase, keď nikto neveril v možnosť, že Taliansko splní podmienky na zavedenie eura. Na čele komisie vystrieda Jacquesa Santera, ktorý odstúpil minulý týždeň v utorok po tom, čo
"výbor múdrych" našiel dostatok nedostatkov a prejavov nezodpovednosti v hospodárení a vo vnútornom riadení Európskej komisie. Štátnici včera nešťastnému luxemburskému politikovi horkú pilulku osladili. "Všetci sa zhodli, že existujú dostatočné dôvody, aby poďakovali Jacquesovi Santerovi za prácu, ktorú odviedol," povedal Schröder. K budúcemu striedaniu upresnil, že neprichádza do úvahy, aby nový predseda stál na čele nejakej provizórnej komisie - jeho podmienkou bolo, že bude vymenovaný na celé päťročné obdobie. Postupovať sa bude už podľa príslušných článkov dosiaľ neplatnej amsterdamskej zmluvy - znamená to, že Prodiho musí riadne schváliť Európsky parlament a sám bude s vládami "pätnástky" konzultovať nominácie do kresiel 19 komisárov. Schröder si želá rýchle tempo - parlament by mal Prodiho nomináciu schváliť na najbližšom zasadaní, teda v týždni po 13. apríli. Celé kolégium komisie by potom malo byť ustanovené už v júni, aby ho mohol v júli potvrdiť už nový parlament, ktorý vzíde z júnových európskych volieb.
O podrobnostiach a o budúcom fungovaní Európskej komisie budú prezidenti a premiéri rokovať s Prodim ešte do apríla - Schröder oznámil, že s novým predsedom "povedú tesný dialóg pri formovaní novej komisie, v záujme zaistenia väčšej otvorenosti, priezračnosti a dôvery verejnosti v prácu orgánov EÚ".