m Slovensko sa v súčasnosti snaží o prijatie do NATO. Chce Armáda SR ponúknuť veleniu NATO aspoň symbolickú pomoc v súvislosti s operáciami v Kosove?
"Armáda SR sa snaží o vstup do NATO nielen v súčasnosti, ale už od svojho vzniku. To sme prezentovali aj účasťou ženijného práporu v bývalej Juhoslávii. V súčasnej dobe podľa deklarácie predsedu vlády Dzurindu sme pripravení pre úspešnosť tejto operácie prispieť jednou ženijnou čatou. A to nie je symbolická účasť, ale aktívna, lebo v tejto oblasti nasadenia Armády SR v mierovej operácii máme veľmi dobré skúsenosti. Máme už NR SR schválené vyslanie 150-členného ženijného práporu do jednotiek SFOR v Bosne a z neho by sme chceli vyčleniť jednu ženijnú čatu - asi 30 ľudí - do jednotiek KFOR v Kosove."
m Myslíte si, že by mohla byť nasadená už teraz, počas bojov?
"Ženijná čata má svoje špecifické úlohy a tie bude v rámci celej operácie aj riešiť. My sme však ešte priamu požiadavku nasadenia tejto čaty nedostali. Ponúkli sme ju, ale musia prebehnúť ešte politické rozhovory a politické rozhodnutia. Aj zo strany
NATO ohľadom zaradenia tejto čaty. Ale keď všetky tieto politické dohovory a dohody už budú, sme schopní ju pripraviť a vyslať okamžite, podľa požiadaviek NATO."
m Čiže to je ponuka zo strany ASR a je na politikoch, na parlamente a na vláde, aby rozhodli?
"Áno, aby celú záležitosť dotiahli až do konca."
m Slovensko vyslalo pred niekoľkými mesiacmi do Kosova aj svojich pozorovateľov pod vlajkou OBSE. Máte informácie o tom, kde sa nachádzajú?
"Pozorovatelia OBSE nie sú v priamej podriadenosti ASR, ale ministerstva obrany. Slovensko má teraz štyroch pozorovateľov, všetci sú dôstojníkmi a momentálne sú v bezpečí, boli spolu s ostatnými odsunutí z Kosova do Macedónska."
JURAJ KITTLER
(Pozri Zhovárame sa...
na 2. strane)