BRATISLAVA (SME - pp) - O podporu vládneho návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 1999 včera zákonodarný zbor požiadal premiér Mikuláš Dzurinda. Okrem iného vyslovil presvedčenie, že tento rok bude rokom stabilizácie a vytvorenia podmienok na oživenie hospodárstva. "Urobíme všetko pre to, aby sa čo najviac z nakradnutého vrátilo do spoločnej pokladnice a budeme sa snažiť o boj proti colným a daňovým únikom," vyhlásil. Na strane výdavkov podľa neho kabinet pripravuje transformáciu viacerých odvetví - verejnej správy, systému sociálneho zabezpečenia, armády i zdravotníctva. Na rozdiel od pondelkového rokovania, keď vystúpenie vicepremiéra I. Mikloša sprevádzalo tlieskanie, dupanie a výkriky z opozičných lavíc, bola atmosféra počas Dzurindovho prejavu pomerne pokojná. Zo 77 písomne prihlásených poslancov do včerajších neskorých večerných hodín vystúpili iba necelé dve desiatky. Ak má rozpočet začať platiť od 1. apríla, ostáva parlamentu na jeho prijatie už len pár dní.
Niekoľkí ďalší poslanci však už avizovali, že sa do rozpravy, v ktorej je každý rečník obmedzený limitom 10 minút, prihlásia ústne. Podľa šéfa zákonodarného zboru Jozefa Migaša by bolo potrebné štátny rozpočet schváliť do piatka, ak sa to nepodarí, bude nevyhnutné rokovať aj cez víkend. Poslanci opozičných strán celý deň žiadali, aby sa na rokovaní zúčastnili aj členovia vlády. J. Migaš novinárom povedal, že im telefonuje každých pätnásť minút, aby aspoň niekto prišiel, nakoniec členovia vlády prišli podvečer. Opozícia sa opäť prezentovala nespočetným množstvom faktických poznámok a procedurálnych návrhov, pričom na vystúpenie premiéra i ministerky financií Brigity Schmögnerovej faktickými poznámkami reagovali takmer všetci poslanci HZDS a SNS, čo spolu trvalo takmer tri hodiny. Poslanci opozície vo svojich vystúpeniach unisono kritizovali návrh rozpočtu, pričom často vyzývali na jeho prepracovanie. Poslanci si vypočuli aj informáciu ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana týkajúcu sa napätej situácie v Kosove. Okrem iného povedal, vláda súhlasila s použitím slovenského vzdušného priestoru pre potreby
NATO. Viacerí poslanci HZDS a SNS sa následne domáhali, aby parlament o kríze okamžite rokoval a prijal vyhlásenie odsudzujúce "agresorské chúťky NATO". Podľa Anny Malíkovej (SNS) predstavitelia jej strany v tejto veci vo štvrtok odovzdajú protestné stanovisko veľvyslancovi USA. Jedenásta schôdza dnes pokračuje.