Český príspevok v prípadnej intervencii NATO v Kosove by spočíval vo vyslaní poľnej nemocnice a dopravného lietadla. Predpokladá sa, že misie by sa mohlo zúčastniť asi 100 vojakov, jej trvanie sa odhaduje na 18 mesiacov a daňových poplatníkov by stála 575 miliónov korún. Trojmesačné vyslanie dopravného lietadla by mohlo stáť ďalších 1,5 milióna korún. Podľa agentúry STEM má česká účasť na misii v Kosove podporu 42 % opýtaných, iba 27 % však podporuje aj vyslanie pozemných vojenských jednotiek. Poskytnutie vojenskej nemocnice podporuje až 60 % respondentov, väčšina z nich však túto formu pomoci nepovažuje za vojenskú, ale humanitárnu.
POĽSKO
Jediným z troch nových členov aliancie, ktorý je ochotný vyslať do Kosova aj bojové jednotky, je Poľsko. Je pravdepodobné, že Poľsko sa zúčastní prípadných operácií prostredníctvom 18. výsadkového útočného práporu, ktorý v súčasnosti pôsobí v rámci medzinárodných jednotiek SFOR v Bosne. Jeho presnunu do Kosova by však muselo predchádzať rozhodnutie veliteľov NATO, pretože táto jednotka je v súčasnosti súčasťou strategických záloh SFOR v Bosne. "Poľsko bude solidárne s alianciou nielen v politických záležitostiach, ale aj prostredníctvom činov," povedal v utorok hovorca ministerstva obrany E. Mleczak. Poliaci sa aj touto cestou snažia dokázať, že sú jedinou krajinou v strednej Európe, ktorej prijatie do NATO malo naozaj strategický význam.
MAĎARSKO
Vzhľadom na to, že do radov srbských jednotiek rozmiestnených v Kosove boli na základe brannej povinnosti povolaní aj príslušníci maďarskej menšiny, prevažne z Vojvodiny, Maďarsko nevyšle do prípadnej operácie NATO žiadne jednotky ani zdravotnícky a technický personál. Budapešť však súhlasila s poskytnutím svojho vzdušného priestoru lietadlám NATO. Ak k avizovanej vojenskej operácii dôjde, Maďarsko posilní pohraničnú stráž na hranici s JZR, aby sa zaistila bezpečnosť obyvateľov pohraničnej oblasti, zabezpečila sa sprísnená kontrola hraníc. Uvažuje sa o dodatočných 1000 mužoch, pričom spolu by na 170-kilometrovej hranici dohliadalo 3000 príslušníkov pohraničnej stráže. Budapešť zároveň avizovala ochotu prijať väčšiu vlnu utečencov. V prípade realizácie mierového plánu o Kosove Maďarsko avizovalo, že poskytne zdravotnícku a ženijnú jednotku, ktorá by však nebola umiestnená priamo na území Kosova, ale v susednom Macedónsku.
(ČTK, jk, kl)