bol summit pôvodne zvolaný, k čomu sa pridala aj nešťastná minulotýždňová demisia Santerovej komisie.
Ak sú dve krízy naraz pre úniu priveľkým sústom, čo spraví, keď sa k nim pridá ďalšia - kosovská. Situácia sa totiž vyvíja tak, že berlínsky summit sa napokon môže časovo prelínať s vojenskými zásahmi NATO v Juhoslávii. Akákoľvek podobná zhoda by pravdepodobne vážne zasiahla do programu dôležitej schôdzky. Na druhej strane by však zachytila Európu zjednotenú za okrúhlym stolom a podobne ako bola minulotýždňová kríza komisie podnetom na reformy bruselskej byrokracie, mohol by aj tento spoločný "zážitok" napokon prinútiť premiérov a prezidentov pätnástky uvedomiť si spoločnú zodpovednosť za budúcnosť Európy.
Tá sa totiž dostáva do závozu a momentálne stojí čoraz viac v tieni hospodárskych záujmov jednotlivých krajín. Striedaním stráží vo Francúzsku a v Nemecku sa veľmi citeľne oslabila hlavná os zjednocujúceho procesu, čo nedokáže vykompenzovať ani politická príbuznosť Jospinovej a Schröderovej vlády. Európa začína pociťovať neprítomnosť Helmuta Kohla - človeka, ktorý jej 16 rokov vtláčal svoju víziu, a súčasná červeno-zelená nemecká koalícia, ktorá sa navyše dostala k moci práve v čase bonnského predsedníctva, nie je ani zďaleka jeho rovnocennou náhradou.
Nateraz nie je isté, či sa už v Berlíne dozvieme meno nového európskeho komisára, aj keď sa všetko koncentruje okolo osoby bývalého talianskeho premiéra Romana Prodiho. Prodi požaduje plný päťročný mandát a podľa amsterdamskej dohody, ktorá už onedlho nahradí maastrichtskú, by mu mal okrem jednotlivých vlád vyjadriť podporu aj Európsky parlament, čo by však pre bolonského profesora nemal byť veľký problém.
Šéfovia diplomacií jednotlivých krajín únie, ktorí sa v pondelok zišli v Bruseli, sa netajili obavami z toho, že účastníci berlínskeho summitu možno nedokážu uvidieť pre stromy les: pôvodným poslaním schôdzky podľa nich totiž nie je riešiť obsadenie komisie ani kosovskú krízu, ale len a len otázky reforiem. My si môžeme v duchu len priať, aby sa tento zámer podaril, pretože reformy sú kľúčom k ďalšej integrácii. Aj keď je isté, že v Berlíne sa zvrtne reč aj na Santerovho nástupcu a hovoriť sa bude aj o Kosove. JURAJ KITTLER