BRATISLAVA (SME - tv) - Predstavitelia krajín exportujúcich ropu a združených v OPEC včera podpísali dlhšie avizovanú dohodu o znížení produkcie tejto komodity o 7 %, resp. 1,7 mil. barelov za deň (2,7 % svetovej produkcie). Tento krok pred deviatimi dňami oficiálne oznámil saudskoarabský ropný minister Ali al-Naimi, následkom čoho lámali ceny ropy svoje niekoľkomesačné maximá. Za posledný mesiac si pripísali približne 30-percentný nárast. Dohoda začne platiť 1. apríla 1999 a jej účinnosť bude jeden rok. Ropné giganty o tejto alternatíve riešenia problému klesajúcich cien uvažovali už niekoľko rokov, no po prvýkrát (do včerajška aj posledný) k nej pristúpili až v júni predchádzajúceho roku, keď znížili produkciu o 3,2 mil. barelov za deň. K dohode sa pripojili aj Nórsko, Mexiko a Omán, ktoré nie sú členmi OPEC, ale objemom produkcie sa radia k svetovým gigantom.
Po včerajšom akte očakávajú analytici v blízkej budúcnosti nárast cien benchmarkovej (referenčnej) ropy typu Brent až na úroveň 18 dolárov za barel. Na porovnanie, pred al-Naimiho vyhlásením to bolo približne 11,5 USD/barel a po ňom 14,94 USD/barel. Včera sa obchodovanie na medzinárodných komoditných trhoch nevyvíjalo podľa predpokladov, keď i napriek pre obchodníkov priaznivej dohode ropa v porovnaní so svojou otváracou hodnotou oslabila o 13 centov na 13,75 USD/barel.
K zníženiu produkcie ropy pristúpil aj tretí najväčší producent - Rusko. Táto "energetická veľmoc" by mala k redukcii ťažby pristúpiť v rovnakom termíne ako krajiny OPEC. Ruské ťažobné spoločnosti by mali obmedziť produkciu o 100-tisíc barelov za deň, pričom viac ropy bude smerovať do domácich rafinérií. Minulý rok sľúbilo Rusko znížiť ťažbu o 80-tisíc barelov za deň, ale slovo nedodržalo. Naopak, zvýšilo export o 5,8 % na 838 miliónov barelov za rok.
Ruské ťažobné spoločnosti v dôsledku klesajúcej ceny ropy prednedávnom plánovali pristúpiť k veľkej fúzii. Podľa predstaviteľov spoločností by to bol jediný krok, ako prežiť v podmienkach nízkych svetových cien. Koncom januára tohto roku na rokovaní u podpredsedu vlády Ruskej federácie Vladimíra B. Bulgaka bolo ponúknuté členstvo v ropnom holdingu (Rosnefť, Slavnefť a Onako) i Ťumenskej ropnej spoločnosti. Nový holding by tak zaujal štvrté miesto v ťažbe ropy na domácom trhu. Vzhľadom na predpokladané zvýšenie cien ropy sa však od fúzie v dohľadnej budúcnosti s najväčšou pravdepodobnosťou upustí.