u obranou je útok. V nedeľu uverejneli denníky Sunday Times a Mail on Sunday materiály o tom, že britský minister vnútra Jack Straw sa v roku 1966 ako presvedčený mladý ľavičiar zúčastnil na medzinárodnej brigáde na stavbe mládežníckeho centra v Santiagu de Chile. Denník Mail dokonca informuje o tom, že Straw sa osobne stretol s vtedajším poslancom Allendem, ktorý pohostil mladých Britov šálkou čaju (aká irónia, ak si uvedomíme, že Pinochetov pobyt v Británii sa spája s čajovými párty u M. Thatcherovej). Pod vplyvom zážitkov z cesty Straw neskôr publikoval článok v britskom ľavicovom časopise Tribune, v ktorom obvinil USA z podpory čílskej pravice.
Na tom všetkom by nebolo nič čudné, keby úrad britského ministra vnútra nebol zároveň aj konečnou inštanciou, ktorá má rozhodnúť o vydaní alebo nevydaní Pinocheta do Španielska, kde ho čaká súd. Pinochetovi právnici sa tak už vopred snažia rozšíriť názor, že Straw je voči generálovi zaujatý. Podobne, ako sa im to podarilo nedávno, keď sa zistilo, že jeden z členov pôvodného tribunálu Najvyššieho súdu bol aktivistom Amnesty International a pre generála nepriaznivý rozsudok bol napokon zrušený.
Predpokladá sa, že zajtrajší výrok Najvyššieho súdu bude pre Pinocheta opäť nepriaznivý, čo umožní jeho vydanie do Španielska. Nie je však zároveň vylúčené, že súd obmedzí obdobie činov, za ktoré bude môcť byť Pinochet stíhaný v samotnej Británii, dátumom september 1988. Až od tohto obdobia je totiž možné na britských ostrovoch stíhať zločiny spáchané v cudzine, pričom väčšinu krutostí Pinochetova diktatúra spáchala ešte pred týmto dátumom - bezprostredne po prevrate v roku 1973.
Bývalá premiérka Thatcherová, ktorá je jednou z generálových stúpenkýň, medzičasom vydala pamflet, v ktorom obviňuje zavraždeného prezidenta Allendeho prinajmenšom z rovnakých krutostí, akých sa dopustil Pinochet. Ani generálovi odporcovia však nemlčia: Pinochetovo správanie po prevrate bolo podľa slov mexického spisovateľa Carlosa Fuentesa v ostrom kontraste s tým, ako sa správal k Allendemu ešte niekoľko dní predtým. Fuentes sa odvoláva na slová čílskeho ministra obrany Leteliera, ktorý prirovnal Pinochetovo správanie k "holičskému učňovi, ktorý čaká na sprepitné". "Bolo to veľmi pokorujúce podlízanie sa, presne v duchu Dickensovho hrdinu Uriaha Heepa," povedal vraj Fuentesovi Letelier ešte predtým, ako v roku 1976 podľahol bombovému útoku počas návštevy Washingtonu. JURAJ KITTLER