Ako rok zrodenia balónu sa do histórie okrem iného zapísal bezpochyby rok 1783. Koncom 18. storočia, iba niekoľko rokov pred dobytím Bastily francúzski bratia Joseph a Etienne de Montgolfierovci vynašli prvý umelý lietajúci predmet - balón ľahší ako vzduch - a ich dvaja krajania Francois Pil`etre de Rozier a markíz d`Arlandes sa stali prvými "pokusnými králikmi" v snahách dostať do vzduchu aj živých ľudí. Rok predtým - v novembri 1782 sa majiteľom manufaktúry na výrobu papiera v stredofrancúzskom Annonay bratom Montgolfierovcom podarilo nechať vzlietnuť do výšky 30 metrov hodvábnu guľu naplnenú metrom kubickým vzduchu, zdola vyhrievanú priamym ohňom.
V apríli 1783 ich balón na horúci vzduch, tentoraz už s objemom 800 metrov kubických, dosiahol výšku 400 metrov nad zemou. Aby predišli krádeži nápadu, 4. júna usporiadali prvú verejnú prezentáciu svojho objavu na hlavnom námestí v Annonay. Balón s objemom 900 kubíkov zo zošitého papiera a bavlny preniesol na vzdialenosť 1,5 kilometra kôš s nákladom slamy a vlny. Tento úspech si všimli aj odborné kruhy a 20. septembra 1783 bratov de Montgolfierovcov pozýva Francúzska akadémia do Versailles, aby svoj vynález predviedli kráľovi Ľudovítovi XVI. Zo strachu z možného nebezpečného vplyvu zmien nadmorskej výšky počas letu na ľudský organizmus odmietajú návrh fyzika Francoisa Pil`etra de Roziera, aby sa stal prvým živým pasažierom letu. Prvou živou posádkou v koši balóna sa tak stali hus, kohút a ovca. Po trojminútovom lete sa na zem vrátili živí a zdraví.
V tom čase sa pokusmi s lietaním zaoberal aj fyzik Jacques Charles a bratia Robertovci, ktorí zostrojili balón naplnený plynom ľahším ako vzduch - vodíkom a v auguste 1783 sa ich snaha naplnila. Keďže otcovi sľúbili, že sa nikdy nebudú snažiť s balónom dostať do vzduchu, prijali návrh F. Pil`etra de Roziera a markíza d`Arlandesa. Dňa 21. novembra 1783 tak prvá ľudská posádka balónu absolvovala let zo zámku La Muette do But-te-aux-Cailles v Paríži. Let trval 28 minút a priemerná výška bola 1000 metrov. Ikarov sen sa stal skutočnosťou.
(TASR)