116,90 JPY/1 USD, ktorú však počas obchodného dňa v Európe neprekonal. Jen tak posilnil na jednomesačné maximum. Podľa názorov analytikov podstatnejší prelom pod hranicu 117,00 JPY/1 USD by s veľkou pravdepodobnosťou znamenal atakovanie úrovne 115 JPY/1 USD.
V posledných týždňoch je zrejmé, že vývoj na akciových trhoch je ťahúňom devízových trhov. V prípade Japonska sú to predovšetkým zahraniční investori, ktorí investujú do japonských aktív. Minister financií Kijči Mijazawa počas dňa uviedol, že v priebehu mája očakáva zlepšenie stavu v ekonomike. V priebehu mesiaca máj by malo zároveň dôjsť k stretnutiu medzi predsedom japonskej vlády Keizom Obučim a americkým prezidentom Billom Clintonom.
Guvernér japonskej centrálnej banky Masaru Hajami počas dňa uviedol, že jedným z cieľov monetárnej politiky je zníženie jednodňovej úrokovej sadzby na maximálne možnú nízku úroveň. Zároveň povedal, že pokles jednodňových úrokových sadzieb na nulovú úroveň pomohol aj vývoju dlhodobých sadzieb. Vyjadril aj presvedčenie, že v najbližšom období je možné očakávať nárast menovej bázy, teda bankových rezerv a obeživa.
Britská libra oscilovala počas včerajšieho dňa len v úzkom pásme niekoľkých bodov a to od úrovne 1,627 USD/1 GBP až po hodnotu 1,630 USD/1 GBP. Počas celého dňa však zostával dolár voči libre skôr nakupovaný. Voči euru libra posilnila výrazne, a to až na úroveň 0,672 GBP/1 EUR, kým počas ranného obchodovania sa pohybovala na úrovni 0,674 GBP/1 EUR. Podľa názorov analytikov libra ešte stále čaká na údaje, ktoré by naznačili jemné pristátie, čoho potvrdením by mohlo byť už nadchádzajúce zasadnutie Bank of England v apríli. Je preto možné očakávať v blízkom období pokles libry k úrovni 1,620 USD/1 GBP.
Český zahraničný obchod vykázal v priebehu februára deficit 4,06 miliardy českých korún. Za prvé dva mesiace dosiahol deficit 6,44 mld Kč, čo v porovnaní s prvými dvoma mesiacmi minulého roku znamená pokles o viac ako miliardu. Podľa podrobnejších údajov import počas februára poklesol o 10,7 %, avšak export oslabil za rovnaké obdobie o 13,1 %. Podľa očakávaní analytikov budú pondelkové údaje charakterizujúce vývoj hrubého domáceho produktu tejto krajiny podstatne horšie ako v treťom štvrťroku. Podľa ich očakávaní na ročnej báze pokles HDP dosiahne na úrovni 4 %. V treťom štvrťroku pokleslo HDP o 2,6 %. Česká koruna oscilovala počas dňa v pásme od 37,900 CZK/1EUR až po hodnotu 38,050 CZK/1 EUR. Na údaje týkajúce sa českého obchodného deficitu česká koruna zásadne nereagovala.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)