BRATISLAVA (SME - am) - Ekonomická aktivita Spojených štátov amerických (USA) neprestáva rásť aj napriek recesii v krajinách ich hlavných obchodných partnerov. Vyplýva to z prehľadu o aktuálnom stave ekonomických podmienok v USA, ktorý osemkrát do roka publikuje Federálny rezervný systém (Fed). Tzv. béžová kniha je spracovaná na základe údajov, ktoré jednotlivé oblastné federálne rezervné banky získavajú na základe otázok od širokého spektra ekonomických zdrojov (významné podniky, nezávislí analytici, trhoví experti).
Silný nárast ekonomickej činnosti vo väčšine oblastí (district) zaznamenala priemyselná výroba. Následkom rastúcej zahraničnej konkurencie a nízkych cien energie však vykázali niektoré oblasti spracovateľského piemyslu menší pokles. Nárast úverových aktivít ohlásili viaceré oblasti aj napriek nepatrnému sprísneniu úverových podmienok, čo sa prejavilo na vysokom stupni predaja nehnuteľností na firemné účely a na rozvoji stavebných prác. Dopyt po úverových zdrojoch klesol len v jednej z dvanástich oblastí (St. Louis -2,5 %).
Nelichotivá je situácia v poľnohospodárstve, kde absolútne nízke ceny komodít vystavujú čoraz viac farmárov silnému finančnému tlaku. Veľmi pozitívne hodnotí správa úroveň maloobchodných tržieb v prvých dvoch mesiacoch tohto roku, pričom viaceré oblasti vykázali ich nárast v porovnaní s tým istým obdobím minulého roka. Rekordný spotrebiteľský dopyt amerických domácností spred Vianoc zostáva vďaka poprázdninovým zľavám a miernemu počasiu na nezmenenej úrovni. Vysoká zamestnanosť spôsobuje relatívne napätú situáciu na trhu práce, pričom viaceré oblasti upozorňujú na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Dopyt po nej nedokázali uspokojiť ani firmy špecializujúce sa na personálne poradenstvo.
Správa však na druhej strane varuje, že konjunktúra americkej ekonomiky sa spoločne so situáciou na trhu práce začína premietať do takých tlakov na rast miezd, ktoré môžu mať inflačný charakter. Aj napriek rastúcim mzdovým požiadavkám zostáva reálny tlak na zvyšovanie cien minimálny. Niektoré významné podniky o potenciálnom zvyšovaní cien odmietajú čo i len uvažovať. Očakáva sa, že nálezy správy budú jedným z určujúcich faktorov pri tvorbe stratégie ďalšej úrokovej politiky Federálneho rezervného systému, ktorého výkonná rada zasadá 30. marca.
O možných problémoch americkej ekonomiky hovoria aj niektoré včera zverejnené čísla. Obchodný deficit krajiny vyskočil v januári tohto roka na rekordných 16,99 mld USD. Rast zaznamenal najmä dovoz ocele a iných produktov z Číny, export zaznamenal pokles. Analytici to považujú za vážny prejav možného spolamenia rastu najväčšej ekonomiky na svete. Ďalšími novými číslami boli údaje o inflácii za február, ktorá dosiahla 1,6 %, pričom tzv. jadrová inflácia bola 2,1 percenta. Tieto výsledky zrejme uistia americkú centrálnu banku, že úrokové sadzby v krajine nie je treba zdvíhať a brzdiť tým ekonomický rast.