vyjadril o "širokospektrálnych" názoroch na euro vo svojej strane. Reagoval tak na rozhodnutie členov bývalého konzervatívneho kabinetu Michaela Haseltina a Kennetha Clarka postaviť sa na čelo eurokampane za spoločnú menu v júnových voľbách do Európskeho parlamentu. Aj podľa bývalého ministra zahraničia Malcolma Rifkina iba "politickí pygmejovia a fanatici" môžu požadovať od všetkých členov strany kategorické názory na pripojenie Británie k eurolandu.
Debata o spoločnej mene neustáva, odkedy pred mesiacom britský premiér smelo vyhlásil podrobný návrh prechodu na euro. Plán predpokladá referendum v roku 2001, štyri mesiace po víťazstve labouristov v parlamentných voľbách. Táto podľa Blaira radikálna zmena rýchlosti by mala vyvrcholiť úplným odstránením libry do 40 mesiacov, pričom obe meny by boli simultánne v obehu 6 mesiacov. Britský premiér preto s úľavou prijal správu o rezignácii Lafontaina, ktorému už dlhšie zazlieval jeho keynesiánske sociálnodemokratické názory na ekonomiku, od ktorých sa generácia tzv. nových labouristov snaží dištancovať. Blair sa už viackrát verejne zasadzoval za americký model flexibilného trhu práce, viac naklonený záujmom biznisových a priemyselných kruhov a deregulácii, ktorá vraj jediná môže zastaviť nárast nezamestnanosti v novej Európe. Ani názory labouristov na euro však nie sú jednotné a Blairom ohlásený návrh dal impulz na sformovanie novej nátlakovej skupiny pod vedením Lorda Owena, ktorá lobuje proti spoločnej mene. Podľa kritikov eura sú medzi európskymi ekonomikami vážne odlišnosti. Rozdielne úrokové sadzby a ekonomické cykly tlačia na zvýšenie daní a spôsobujú vyššiu nezamestnanosť, nehovoriac o recesii, ktorej Európa momentálne čelí. Lord Owen je presvedčený, že euro padne, a dúfa, že sa skupine Nová Európa v časoch postclitnovských podarí prostredníctvom štedro financovanej kampane nadlho ovplyvniť verejnú mienku proti prechodu na euro.
Odstúpenie Lafontaina, ktorý svojimi vyjadreniami o znížení úrokových sadzieb a daňovej harmonizácii spôsoboval v Británii veľkú nevôľu, mohlo aspoň načas Tonymu Blairovi pomôcť. Nedávne vyhlásenie finančníka Georgea Sorosa o odsúdení eura na neúspech však britský kabinet veľmi nepotešilo. Skeptici pod vedením tieňového ministra financií Francisa Mauda sa tak opäť môžu vyhrážať 300-tisícovým pochodom na Londýn, porovnateľným s akciou Vidieckej aliancie proti zákazu lovov na líšky z minulého roka.
IRENA HERGOTTOVÁ, Brighton
(Autorka je stálou
spolupracovníčkou SME)