PEŇAŽNÝ TRH: Slovenský peňažný trh začínal novú periódu plnenia povinných minimálnych rezerv v pokojnej nálade. Úrokové sadzby všetkých obchodovaných splatností sa včera držali na stabilnej úrovni. Jednodňové peniaze (overnighty) uzatvárali na úrovni 10,7/11,2 % p. a. (cena nákup/predaj), týždňové depozitá končili na úrovni 11,6/12,1 % p. a. Cena mesačných korunových fondov bola v závere dňa 12,4/12,5 % p. a., najdlhšie obchodované depozitá (polročné) uzatvárali na 15,2/15,7 % p. a. Pokojnú atmosféru na trhu včera komerčným bankám znepríjemňovalo zriedkavé čakanie na údaje o plnení predpísaných rezerv v centrálnej banke, ktoré poskytuje clearingové centrum.
Najzaujímavejšou udalosťou dňa bola podľa očakávaní aukcia ročných štátnych dlhopisov, ktorú Ministerstvo financií SR po prvýkrát uskutočnilo ako predaj s vopred stanoveným výnosovým stropom a maximálne akceptovaným objemom. Ministerstvo teda akceptovalo celý dopyt bankového sektora vo výške 3,950 mld Sk, pričom akceptované výnosy sa pohybovali len vo veľmi úzkom pásme od 16,95 do 17,00 % p. a. Väčšina oslovených dílerov označila takýto krok ministerstva ako účinný. S určitými rozpakmi sa však dívajú na výsledky budúcotýždňovej aukcie trojročných štátnych dlhopisov, ktoré bude ministerstvo opäť predávať s vopred stanovenými podmienkami, obmedzujúcimi maximálny úrokový výnos (16,8 % p. a.), ako i objem celej emisie (4 mld Sk).
Podobne ako v predchádzajúci deň i dnes by najväčšiu pozornosť mala pútať aukcia štátnych cenných papierov. MF SR na dnes ohlásilo aukciu 91-dňových pokladničných poukážok, jej výsledok bude smerodajný pri očakávaní prípadnej intervencie Národnej banky Slovenska na peňažnom trhu. V prípade, že ministerstvo akceptuje ponuky bankového sektora, by sa úrokové výnosy mohli pohybovať okolo 16 až 17 % p. a.
DEVÍZOVÝ TRH: Slovenská koruna aj počas včerajšieho obchodovania na devízovom trhu pokračovala v trende posilňovania z predchádzajúceho dňa. Z otváracej úrovne 44,500/44,600 korún za euro si slovenská mena postupne pripísala k dobru 30 halierov, keď jej záverečná cena na trhu predstavovala 44,200/300. Za posilnením koruny bolo podľa dílerov možné vidieť predaje devíz zo strany domácich klientov, ako i špekulatívne nákupy koruny. Žiadnu významnejšiu odozvu na trhu nevyvolali ani vyhlásenia podpredsedu vlády SR pre ekonomiku, podľa ktorého sú očakávania trojpercentného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) príliš optimistické. "Poklesy HDP sú v súčasnosti dennou súčasťou ekonomického života, Slovensko tento trend len potvrdzuje," povedal denníku SME Branislav Matušek z dílingu ING Barings.
KAPITÁLOVÝ TRH: V rámci anonymných obchodov na parkete Burzy cenných papierov sa včera realizovali len štyri obchody. Polovica z nich mala i reálny vplyv na index SAX, ktorý poklesol o 0,08 % na 81,57 bodu. Pokles ceny zaznamenali tak akcie Nafty (mínus 10 Sk na 340 korún za akciu) a Figara (plus 20 Sk na 850 korún za akciu).
Tradične živšie bolo obchodovanie na mimoburzovom trhu RM-Systém. Najväčší prepad ceny sprevádzal už typicky klesajúcu emisiu spoločnosti Toplimo, kde sa pod takmer 10-percentný pokles ceny podpísal jeden obchod s jednou akciou. Najviac obchodovanou emisiou sa stala Nafta, ktorej akcie na rozdiel od burzového parketu zaznamenali nárast o 0,67 %. Index RM-S 100 v porovnaní s predchádzajúcim dňom stúpol o 0,24 % na 501,03 bodu.
MICHAL NALEVANKO