Vstup do NATO je najväčším úspechom Poľska od druhej svetovej vojny

Na seminári Ekonomické reformy v Poľsku, usporiadanom rektorom Univerzity Komenského v Bratislave, veľvyslanectvom Poľskej republiky a Poľským inštitútom reprezentoval poľskú politickú scénu prof. Dr. Hab. Dariusz Rosati, člen Rady menovej politiky PR.

Ako vnímate uskutočnenie integračných snáh Poľska do NATO?

"Vstup Poľska do NATO považujeme za najväčší úspech Poľska od čias druhej svetovej vojny. Rokovania boli veľmi zložité, a na ich počiatku sme vôbec nemali istotu, či sa skončia úspešne. V roku 1990 boli na našom území ruské vojská. Ani NATO nebolo pripravené prijať nových členov. Spomeniem deklaráciu maďarskej vlády premiéra Németha z roku 1990, ktorého požiadavka na vstup do atlantických štruktúr sa stretla s nepriaznivým ohlasom zo strany NATO. Krajinou, ktorá od počiatku podporovala našu snahu, bolo Nemecko. V polovici 90. rokov túto iniciatívu prevzali USA, pretože v Európe bola obava, že náš vstup do NATO môže vyvolať nepriaznivú reakciu zo strany Ruska."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú vzájomné vzťahy Poľska a Ruska, najmä teraz po vstupe vašej krajiny do NATO?

"Na Poľsku teraz spočíva veľká zodpovednosť, čo sa týka východnej politiky. Ide o to, aby naše vzťahy s Ruskom, Ukrajinou a Litvou boli priateľské. Môžeme o tom hovoriť v troch aspektoch. Dvere vstupu do NATO by mali zostať otvorené, aby sa tam dostala Litva a neskôr aj Ukrajina. Po druhé Rusko je naším susedom a ide nám o to, aby sa Poľsko nestalo ‘frontovou‘ krajinou. Rusko nemá dôvod obávať sa vstupu Poľska a iných krajín do NATO. Každý, kto má základné informácie o NATO, vie, že je to zoskupenie demokratických krajín, ktoré nikdy nikoho neohrozovali. Myslím si, že naše vzájomné vzťahy by mali byť teraz lepšie. Tretí bod, od ktorého závisia naše vzájomné vzťahy, sa týka vnútorného vývoja v Rusku. Alebo sa Rusko vráti na cestu svojich imperiálnych ambícií z minulosti, a tak bude ohrozovať naše krajiny a vôbec celú Európu, alebo bude demokratickou krajinou so všetkými znakmi, čo si, samozrejme, želáme. Naše susedské vzťahy s Ruskom sú poznačené veľmi zložitou históriou, ale príklady zmierenia v Európe sú samozrejmosťou."

SkryťVypnúť reklamu

Čo bude znamenať vstup do NATO pre vašu ekonomiku?

"Na príklade Španielska, ktoré pomerne dosť neskoro vstúpilo do NATO, som skúmal, ake dôsledky z toho plynú. Neboli veľké. Zväčšuje to však, samozrejme, stabilitu, bezpečnosť a pravdepodobne sa to bude odzrkadľovať na príleve investícií. Skutočnosť, že sa pripravujeme na vstup do EÚ a sme členom NATO, všeobecne zlepšuje investičnú atmosféru v Poľsku. Nevidím však priamy vplyv na našu ekonomickú situáciu."

Ste bývalým ministrom zahraničných vecí - ako si spomínate na poľsko-slovenskú spoluprácu z tých čias?

"Veľmi vysoko som hodnotil úroveň stretnutí s mojimi slovenskými partnermi. Spolupracoval som s tromi ministrami zahraničných vecí SR, Jurajom Schenkom, Pavlom Hamžíkom, potom so Zdenkou Kramplovou. To, čo nás vždy znepokojovalo, bol fakt, že verbálne deklarácie sa neodzrkadľovali v praxi. V záujme Poľska bolo, aby Slovensko išlo tou istou cestou smerovania do EÚ a NATO. Vnímali sme signály, ktoré nás znepokojovali. Napríklad zmeny v rámci školstva, zmeny politiky voči národnostným menšinám atď. No napriek tomu som vždy zastával názor, že Slovensko by malo patriť do prvej skupiny štátov prijímaných do NATO a EÚ."

SkryťVypnúť reklamu

Ako hodnotíte súčasný stav?

"S touto vládnou koalíciou spájame veľké nádeje. Chcem však poznamenať, že na entuziazme sa nedá stavať dobrá bezpečnostná politika. Slovenskú vládu čakajú roky overovania intencií, a predovšetkým overovania kompaktnosti vládnej koalície. Pokiaľ sa táto demonštrácia jednoty udrží a reformy budú naďalej pokračovať, Slovensko veľmi rýchlo dobehne prvú skupinu. Podľa mňa je to otázka roka-dvoch. Poľsko by malo ešte aktívnejšie podporovať Slovensko v jeho reformných snahách, hlavne teraz, keď je členom NATO, môže tlačiť na ostatných členov tohto zoskupenia."

PRE SME - MALGORZATA WOJCIESZYŃSKA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 137
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 531
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 190
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 554
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 407
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 219
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 907
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 856
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu