Doláru nepomohli ani vyhlásenia popredného finančníka Eisuke Sakakibaru, podľa ktorého je japonský jen veľmi silný a súčasný vývoj nežiaduci. Podľa názoru Sakakibaru je momentálny vývoj neprijateľný aj pre samotnú Bank of Japan. To okamžite vyvolalo špekulácie, že by japonská centrálna banka mohla intervenovať v prospech amerického dolára pri ďalšom poklese na finančných trhoch. Podľa doterajších vyjadrení má Japonsko záujem o udržanie jenu v pásme od 118 JPY/1 USD až po 125 JPY/1 USD.
Vývoj na emerging markets sa do značnej miery stabilizoval v porovnaní s predchádzajúcimi týždňami. Pondelkové obchodovanie bolo veľmi pokojné, a to počnúc Áziou a Európou končiac. Jedinou výnimkou bolo obchodovanie japonského jenu, kde došlo k jeho opätovnému posilneniu voči americkému doláru. V priebehu európskeho obchodovania jen posilnil až k úrovni 117,50 JPY/1 USD, a to aj napriek tomu, že hranicu 117,80 JPY/1 USD bráni jeden z väčších ázijských investorov. Nemenej zaujímavý bol aj vývoj na českom trhu, kde česká koruna po minulotýždňovom oslabení k úrovni 38,200 CZK/1 EUR posilnila až k hodnote 37,750 CZK/1 EUR. Dôvodom sú očakávané piatkové dáta o vývoji hrubého domáceho produktu za posledný štvrťrok minulého roka. Vo všeobecnosti sa neočakávajú dáta, ktoré by spôsobili divoké nákupy korún. V závere dňa česká koruna oslabila k úrovni 38,000 CZK/1 EUR.
Poľský zlotý bol obchodovaný v úzkom pásme tesne pod paritou v apreciačnej časti fluktuačného pásma. Dôvodom bolo očakávanie zverejnenia dát charakterizujúcich vývoj indexu spotrebiteľských cien za mesiac február. Analytici sa zhodujú v očakávaní inflačného rastu na ročnej báze na úrovni 7,40 %, kým počas januára bol zaznamenaný 6,8 % rast. Pokiaľ by však poklesli na úroveň bližšiu odhadu ministerstva financií, ktoré predpokladá úroveň blízku 6,0 %, zlotý by mohol oslabiť až do depreciačnej časti fluktuačného pásma.
Pozitívny vývoj mali aj meny ázijských krajín, indonézska rupia a thajský baht. Podľa názorov predstaviteľov indonézskej centrálnej banky je možné v priebehu troch mesiacov očakávať posilnenie rupie k úrovni 7000 IDR/1 USD, hoci momentálne je obchodovaná na hodnote 8700 IDR/1 USD. Guvernér thajskej centrálnej banky Chatu Mongol Sonakul v priebehu dňa uviedol, že očakáva v roku 1999 nárast hrubého domáceho produktu o 1 % vďaka nárastu v druhom polroku tohto roku. Záujem investorov o región Ázie začína stúpať, čo sa postupne odráža aj na posilňovaní napríklad japonského jenu.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)