eľný. Dva tohtotýždňové intervenčné zásahy Národnej banky Slovenska (NBS) na devízovom trhu v prospech koruny boli z jej pohľadu úspešné a plne zohľadňovali kritériá jej intervenčnej politiky. Podľa nich sú priame zásahy NBS na trhu s korunou zamerané na zníženie príliš veľkej volatility (vysokým výkyvom kurzu), a nie proti konkrétnej úrovni výmenného kurzu. Na stretnutí s novinármi to včera vyhlásil guvernér NBS Vladimír Masár. Upresnil pritom rozsah devízových intervencií centrálnej banky, ktoré celkovo dosiahli dvakrát 10 mil. EUR. Ďalší vývoj výmenného kurzu slovenskej koruny podriadil prvý muž centrálnej banky tak vývoju základných ekonomických parametrov Slovenska, ako i vývoju fiškálnej politiky štátu. "Celkový trend vývoja kurzu nebude priamo v sfére intervencií NBS," zdôraznil V. Masár.
Výkon menovej politiky centrálnej banky je podľa jej guvernéra zameraný predovšetkým na stabilizáciu a postupné znižovanie úrokových sadzieb. V prípade, že vláde zastúpenej Ministerstvom financií SR sa v tomto roku podarí získať nové finančné zdroje zo zahraničia, očakáva NBS postupný prechod na sterilizačnú stranu, teda politiku sťahovania voľných finančných prostriedkov z bankového sektora. "NBS zatiaľ nemôže byť príliš veľmi optimistická v očakávaní zmiernenia nerovnováh v ekonomike, ktoré sa prejavujú vysokým deficitom obchodnej bilancie a verejných financií. Relatívne pozitívne januárové výsledky zahraničného obchodu zatiaľ nedávajú dostatočnú odpoveď na to, či je takýto vývoj prelomovým a či skutočne dochádza k zmene negatívnych trendov. (…) Navyše už samotná existencia rozpočtového provízoria je chápaná ako určité riziko. Ani aktuálny vývoj verejných financií však nenapĺňa NBS veľkým optimizmom, čo priamo ovplyvňuje i nádeje na možný pokles úrokových sadzieb," podčiarkol V. Masár.
Za jeden z kľúčových faktorov, ktoré napriek prípadnému zlepšeniu stavu verejných financií budú zrejme brániť ďalšiemu poklesu úrokových sadzieb, označil guvernér najmä pozíciu štátu ako dlžníka komerčných bánk. Podľa posledných oficiálnych údajov predstavoval čistý úver vláde k 28. februáru t. r. 136,4 mld Sk, pričom ešte na začiatku tohto roka, resp. 31. decembra 1998, dosahovalo zadlženie štátu 133,1 mld Sk. Len počas uplynulého roka vzrástol čistý úver vláde v absolútnom vyjadrení o viac ako 31 mld Sk.