výhrady k tomu, že vláda sa v rozpočte nesnaží o zníženie výdavkov, ale iba o zvýšenie príjmov, čo vytvára nežiaduci tlak na podnikovú sféru.
"V dobe, keď hrozí výrazné zníženie miery hospodárskeho rastu, by mala vláda uvažovať o tom, ako znížiť daňové zaťaženie, a nie ako ho ešte zvýšiť. Podľa môjho názoru by bolo na mieste hľadať spôsoby, ako podporiť investovanie. Zvyšovaním daní to však nebude," povedal pre SME Martin Barto zo Slovenskej sporiteľne. Podľa neho by bolo v súčasnosti žiaduce zamyslieť sa nad redukciou výdavkov. Inak totiž hrozí, že sa vláde nepodarí udržať deficit rozpočtu na úrovni 15 mld Sk.
Podľa analytika Slávie Capital Pavla Ondrisku by bol vhodný ešte nižší deficit štátneho rozpočtu než 15 mld Sk. Ten sa však vzhľadom na súčasné zloženie vlády nedá očakávať, pretože ľavicové sily potrebné kroky zrejme nebudú ochotné podporiť. "Takto postavený rozpočet potom nepredstavuje zníženie vládnej spotreby na úroveň, ktorá je potrebná na riešenie najväčšieho problému Slovenska - deficitu bežného účtu platobnej bilancie. Refinančné potreby štátneho rozpočtu tak spôsobia, že tlak štátu na penažný trh neklesne a podnikatelia sa tak skoro nižším úrokovým sadzbám z úverov nepotešia," povedal P. Ondriska.
Prezident Centra pre hospodársky rozvoj Eugen Jurzyca upozorňuje, že vzhľadom na realitu slovenskej ekonomiky sa návrh rozpočtu javí ako príliš optimistický. "Je možné, že vláda má pripravené ďalšie opatrenia, ktoré stav rozpočtu zlepšia. Už je však najvyšší čas, aby sa použili," povedal. Zároveň upozorňuje, že podiel príjmov rozpočtu na hrubom domácom produktu je vyšší, ako si táto ekonomika môže dovoliť. "Zvýšením daní sa zrejme podarí zvýšiť príjmy rozpočtu, ale ekonomike to príliš nepomôže," dodal. Podľa E. Jurzycu sa od vlády nedá očakávať, že urobí hospodársky zázrak, čo by však mala urobiť, je nastoliť korektné prostredie pre podnikateľov. "Uvítal by som, keby k tomu smerovala rýchlejšie," povedal.
V súvislosti so spôsobmi, akými by sa dal návrh rozpočtu zlepšiť, spomína väčšina ekonómov približne to isté. Na prvé miesta zväčša kladú prehodnotenie sociálnych výdavkov a dotácií do poľnohospodárstva. Všetci poukazujú aj na prílišné náklady štátnej správy, jej reforma by však mala priniesť predovšetkým rast efektívnosti vynakladaných prostriedkov. Viacerí sa zamýšľajú nad opodstatnenosťou súčasného rozsahu armády. Pri získavaní ďalších príjmov by ako systémové opatrenie mohli slúžiť aukcie licencií pre podnikateľov. Jednorázovo sa však dá rátať aj s príjmami z privatizácie niektorých podnikov.
Aj napriek kritike sa odborníci zhodujú v názore, že vláda má stále šancu vniesť do ekonomiky pozitívne zmeny, pochybujú však o odvahe robiť razantné a nepopulárne kroky.