ELTVILLE (ČTK) - Ministri zahraničných vecí Európskej únie včera mierne pokročili v hľadaní kompromisu, ako uskutočniť sériu vzájomných previazaných reforiem financovania rozpočtu EÚ a jeho rozdeľovanie. Desať dní pred mimoriadnym summitom EÚ v Berlíne, kde má byť balík nazvaný Agenda 2000 podpísaný, tak prvýkrát zazneli optimistické tóny. Nemecký minister Joschka Fischer, ktorý neformálnemu zasadnutiu v zámku Reinhartshausen na brehu Rýna predsedal, hovoril o "rozhodujúcom pokroku" v rokovaní o Agende 2000. Šéf Európskej komisie Jacques Santer bol zasa svedkom "veľkého pokroku". Priaznivo sa vyjadrili aj taliansky Lamberto Dini, grécky Giorgios Papandreu a ďalší.
Zmyslom reforiem je obmedziť a racionalizovať náklady spoločnej poľnohospodárskej politiky a pomoci zaostávajúcim regiónom tak, aby EÚ mohla zvládnuť bez mimoriadneho finančného úsilia budúce rozšírenie o krajiny strednej a východnej Európy. Hnacím motorom v pozadí diskusií je obava, že by použitie doterajších systémov pomoci chudobným ekonomikám budúcich členov vyhnalo náklady do závratnej výšky. Hoci Európska komisia v návrhu Agendy 2000 z roku 1977 počíta s prostriedkami na prijímanie prvých východných krajín v období 2002-2006, vzniká dojem, že tomu nikto príliš neverí. Väčšina bola spokojná s rámcovou dohodou o zmene financovania spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorú dohovorili minulý týždeň ministri poľnohospodárstva.
Francúzsko podľa Védrina ale "o žiadnej dohode nevie", posudzuje len "ďalší návrh reformy" a stanovisko zverejní v najbližších dňoch. "Podstatný pokrok" oznámil Fischer v plnení reformy pomoci zaostávajúcim regiónom. Z výrokov ministrov zahraničných vecí Španielska a Grécka bola cítiť väčšia pružnosť pri posudzovaní navrhovaných zmien v regionálnej pomoci, Portugalsko a Írsko sa uspokojili s Fischerovým vyhlásením, že Nemecko bude prihliadať na ich záujmy. Deliaca čiara medzi "chudobnými" a "bohatými" členmi EÚ má hodnotu 40 miliárd eúr na sedem rokov - prvé požaduje výdavky vo výške 240 miliárd, druhé chce "stabilizáciu" na 200 miliardách. Podpory poľnohospodárom a zaostávajúcim regiónom zhltnú každoročne 80 percent rozpočtu Európskej únie, ktorý sa pohybuje okolo 80 miliárd eúr.
Nemecký minister oznámil, že Európskej komisii uložili pripraviť tento týždeň komplexný dokument zhrňujúci všetky doteraz prebrané témy, ktoré boli urobené. Jeho súčasťou bude návrh na odbúranie uvedeného výdavkového presahu v poľnohospodárskej politike zriadením režimu postupného znižovania priamych platieb roľníkom od roku 2003. S touto myšlienkou, podporovanou Francúzskom, však zďaleka všetcia nesúhlasia.
Diskusia o vyvážení platieb do rozpočtu únie je naďalej pingpongom medzi túžbou Nemecka a ďalších bohatých krajín severu znížiť svoje kontribúcie a odporom južanov. H. Védrine však videl "značnú umiernenosť" na nemeckej strane, Briti sa naopak tvrdošijne odmietajú zriecť svojej zľavy vyjednanej pred 15 rokmi.