Pod nemeckými Zelenými sa minulý týždeň zatriasla vládna stolička hneď niekoľkokrát. V rovnaký deň opustil červeno-zelenú vládu minister financií a predseda sociálnych demokratov (SPD) Oskar Lafontain, ktorý bol garantom jej ľavicovej orientácie, a v tieni jeho prekvapujúceho odchodu boli SPD a Zelení nútení pristúpiť na návrh opozičných liberálov (SPD) a dohodli sa na reforme dvojitého štátneho občianstva. Obe udalosti neveštia pre Zelených nič dobré. S kancelárom Gerhardom Schröderom bude koalícia smerovať stále viac do politického stredu a Zelení budú dennodenne konfrontovaní s dilemou, či ich účasť vo vláde nestojí príliš veľa. Riskujú, že im na konci legislatívneho obdobia, ak ho dokončia, nezostane nič ani z politického programu, ani z voličskej základne. Zmenená situácia po nedávnych krajinských voľbách v Hessensku navyše ponúka alternatívu - Zelených sú vo vláde pripravení nahradiť liberáli (SDP). Dohoda o dvojitom občianstve bola len prvým krokom.
Nemecký federalizmus sa ukázal vo svojej nahote. Po tom, čo SPD a Zelení prehrou v Hessensku stratili väčšinu v Bundesrate (spolková rada), rozhoduje o nemeckej politike štvormiliónová spolková republika Porýnie-Falcko. Disponuje totiž rozhodujúcimi štyrmi hlasmi, ktoré sociálnym demokratom a Zeleným zaručujú bezproblémové schválenie zákonov aj v hornej komore parlamentu. A v Porýní-Falcku vládnu okrem sociálnych demokratov ešte aj liberáli (SDP). Vzhľadom na to, že predstavitelia spolkových krajín musia hlasovať jednotne (prípadne sa hlasovania zdržať), majú liberáli momentálne závideniahodnú pozíciu, zvlášť keď si uvedomíme, že spolková rada musí odsúhlasiť až dve tretiny zákonov, ktoré prijme Bundestag. Preto v boji medzi všeobecným zavedením dvojitého občianstva, ktorého najväčšími zástancami boli Zelení, a jeho úplným odmietnutím, ktoré chceli veľmi nešťastnou podpisovou akciou presadiť opoziční kresťanskí demokrati (CDU-CSU), vyhrali práve liberáli. Už v piatok by tak mala byť v parlamente predložená zmena 85 rokov starých pravidiel pri získavaní nemeckého štátneho občianstva. Zmena nahradzuje princíp pôvodu teritoriálnym princípom, teda Nemcom je ten, kto sa v Nemecku narodil. Dvojitý pas majú získať deti narodené v Nemecku, ak rodič je cudzincom, žije v Nemecku osem rokov a má právo na pobyt. V 23. rokoch sa potom musia rozhodnúť pre jeden z dvoch pasov, inak ich čaká súd. U ostatných cudzincov sa znižuje čakacia lehota, po uplynutí ktorej môžu požiadať o nemecké občianstvo, z 15 na 8 rokov. Aj keď má návrh SDP mnohé úskalia, predovšetkým odporuje ústave, ktorej článok 16 nedovoľuje odobratie občianstva ani v prípade, že ide o dobrovoľné rozhodnutie, politicky SDP zabojovala. Po rokoch vo vláde, keď takmer splynula s CDU-CSU a početné prehry v krajinských voľbách ukazovali pochybnosti o ich potrebe, sa ukázala ako sebavedomá strana.
Minulý týždeň Zeleným nepriniesol veľa dobrého. Zvlášť ak pripomenieme, že na slávnom stredajšom zasadnutí nemeckého kabinetu sa vlna kritiky za zlý obraz vlády nezniesla len na Oskara Lafontaina, ale aj na ministra pre životné prostredie a predstaviteľa Zelených Jurgena Tröttina. A Lafontaine už odstúpil.
MIRIAM MRÍZOVÁ, Bonn