DB očakáva, že celkový fiskálny deficit za rok 1999 neprekročí hranicu 3 percent hrubého domáceho produktu (HDP). Svoje tvrdenie banka podopiera skutočnosťou, že kým hlavným tvorcom deficitu vznikajúceho mimo rozpočtu v roku 1998 bola výstavba diaľnic, terajšia vláda výrazne obmedzila pokračovanie týchto projektov. Už výsledky z prvých dvoch mesiacov pôsobenia novej vlády poukázali na pokles výkonu stavebníctva približne o 20 percent.
Návrh rozpočtu na rok 1999 počíta s tým, že deficit štátneho rozpočtu bude 15 mld slovenských korún, čo predstavuje 1,8 percenta HDP. Minulý rok bol deficit rozpočtu 2,6 percenta HDP a fiskálny deficit predstavoval 5,5 percenta HDP SR v roku 1998.
Fiskálny deficit a schodok bežného účtu mali najväčší vplyv na nestabilnú situáciu v slovenskom hospodárstve v posledných rokoch. Minulý rok deficit bežného účtu dosiahol viac ako 10 percent HDP a viedol k veľkému nárastu krátkodobých zahraničných úverov, píše sa v správe DB. Analytici nemeckej banky predpokladajú, že schodok bežného účtu sa v tomto roku výrazne obmedzí. Stane sa tak hlavne vďaka reštriktívnej fiskálnej politike terajšej vlády, keď štát zníži svoje výdavky, spomaľovaniu ekonomického rastu a posilneniu konkurencieschopnosti krajiny. Okrem toho DB očakáva, že Národná banka Slovenska (NBS), bude naďalej pokračovať vo svojej reštriktívnej menovej politike, aby zabránila znehodnoteniu meny, čo by viedlo k nárastu spotrebiteľských cien. NBS prešla na politiku cielenej inflácie, čo znamená, že bude prispôsobovať svoju politiku tak, aby udržala rast inflácie v roku 1999 v rozmedzí 5 až 7 percent.
V závere správy sa uvádza, že úspech krajiny zo strednodobého hľadiska závisí od schopnosti vlády vykonať reformu ekonomiky, ale v prvom rade reformu bankového sektora.