Spomínané koncerty, venované pamiatke slovenskej sopranistky Lucie Poppovej, sa stali súčasťou nášho kultúrneho diania, zarezonovali u hudbymilovných ľudí a v odborných kruhoch sú považované za jednu z najcennejších nových kultúrnych udalostí po roku 1989. Intendant Cappelly Istropolitany Karol Kopernický sa netají tým, že ho úspech koncertov teší. Sú jeho srdcovou záležitosťou - bola to jeho myšlienka, nevzdal sa jej a roku 1995 pozýval na prvý koncert. Dnes večer sa teda znovu stretnú v koncertnej sieni Slovenskej filharmónie priaznivci hudby, obdivovatelia Lucie Poppovej a orchester Cappella Istropolitana naladení na rovnakú nôtu, s tichou spomienkou na svetoznámu umelkyňu a vzácnu ženu. K nim sa pripoja sólisti - sopranistka Adriana Kohútková a barytonista Philip O`Reilly, Slovenský filharmonický zbor a pri dirigentskom pulte Alexander Rahbari. Spolu s nimi bude v sále Johannes Brahms - dnes večer odznie jeho Nemecké rekviem op. 45.
Nemecké rekviem má svoje miesto v umeleckom živote Lucie Poppovej, posledný raz spievala sopránový part na zájazde v Japonsku roku 1992, neuplynul ani rok a smutný hudobný svet sa s ňou lúčil. Nuž, toľko na úvod - venujme sa chvíľu dirigentovi. Maestro, ktorý má aj na Slovensku svojich obdivovateľov (dirigoval SF, Cappellu Istropolitanu, nahrával so Slovenským filharmonickým zborom), je v súčanosti šéfdirigentom Záhrebskej filharmónie a umeleckým riaditeľom českého súboru Virtuosi di Praga. Ponuky sa však sypú z celého sveta, a tak Alexander Rahbari cestuje, diriguje, plný elánu a lásky k hudbe. "Ja som vlastne skôr skladateľ, študoval som aj kompozíciu a na profesiu dirigenta som veľmi nemyslel. Ale stalo sa. Áno, dirigujem rád, ja všetko robím rád. Mimochodom, pochválim sa vám - nedávno som skomponoval hudbu na 154 sonetov Williama Shakespeara, vyjdú na desiatich CD." Treba dodať, že tento dirigent je aj vynikajúcim maliarom ("to je jedna z mojich záľub"), očarujúco vie rozprávať o krajine, kde sa narodil (v Teheráne). A ešte jedna zaujímavosť: maestro a jeho manželka, ktorú si do Európy priviezol z Juhoafrickej republiky, adoptovali pred 15 rokmi dve deti. "Dnes už majú 22 a 21 rokov. Verte, je to neuveriteľne krásny pocit. Máme však ešte deväťročnú dcérku, hrá výborne na klavír."
Vráťme sa však znovu k dnešnému koncertu s otázkou, na ktorú sme dostali úprimnú a milú odpoveď: Maestro, poznali ste Luciu Poppovú osobne, spolu ste stáli na pódiu, poznáte dobre Bratislavu, Slovenský filharmonický zbor, komorný orchester Cappella Istropolitana. Na ponuku dirigovať Nemecké rekviem ste povedali áno - čo pri tom zohralo najväčšiu úlohu? "To všetko sa navzájom spája. Svoje áno som povedal okamžite. Lucia Poppová bola skvelá umelkyňa, vyžarovalo z nej osobité čaro, v jej hlase bola nezvyčajná vrúcnosť - bola radosť s ňou spolupracovať. Chcem si ju spolu s vami všetkými uctiť. Bratislavu mám rád, orchester hodnotím veľmi pozitívne a takisto zbor, nebolo nad čím rozmýšľať."
NINA LITSCHAUEROVÁ
(Autorka je spolupracovníčkou SME)