Prišiel, videl a zvíťazil - napísala agentúra Reuters o trojdňovej návšteve iránskeho prezidenta Sajída Muhammada Chatámího v Taliansku, ktorá sa stala triumfom jeho osobnosti, ale aj významným krokom samotného Iránu v jeho snahe obnoviť komunikáciu so západným svetom. "Chatámí predstavil Irán v úplne novom svetle, myslím si, že po tejto návšteve budú nasledovať aj ďalšie pozvania," nechal sa počuť jeden zo západných diplomatov. Nemýlil sa: iránsky prezident by mal už onedlho navštíviť susednú Saudskú Arábiu a pripravuje sa návšteva Paríža. Iránsko-nemecké vzťahy sú nateraz poznamenané prípadom v Iráne uväzneného nemeckého obchodníka obvineného z obcovania s miestnou ženou.
Návštevu síce čiastočne zatienilo diplomatické faux pas v podobe čestného doktorátu pre Salmana Rushdieho, ktorý autor Satanských veršov prebral v Turíne práve počas Chatámího pobytu v Ríme. Anglicky vychádzajúci Iran News v tejto súvislosti vyzval na "revíziu toho, čo bolo z talianskej strany prezentované ako priateľské úmysly". Ani slová iránskych fundamentalistov však nedokázali výraznejšie ovplyvniť atmosféru, v ktorej sa niesla návšteva. Irán si uvedomuje, že po dvadsaťročnej izolácii potrebuje investície a Európa neváha využiť obrovskú šancu.
Chatámí svojím dôstojným správaním šíitskeho duchovného očaril pápeža Jána Pavla II. a zanechal ten najlepší dojem aj v obchodných kruhoch. Prvé odhady hovoria o tom, že talianskym firmám sa počas návštevy podarilo získať dodávky v hodnote viac ako 2,5 miliardy dolárov. Ruky si mädlia predovšetkým predstavitelia štátneho petrolejárskeho koncernu Eni, ktorý sa po dvadsiatich rokoch od islamskej revolúcie vracia do Teharánu v dvojzáprahu s francúzskym koncernom Elf. Len hodnota ich kontraktov na ťažbu a spracovanie ropy v bohatom nálezisku Dorúd sa takmer blíži k jednej miliarde dolárov.
Talianske a francúzske spoločnosti boli vôbec prvé, ktoré minulý rok využili odvolanie amerického medzinárodného embarga na Irán. Zatiaľ čo pre ich konkurenciu z USA je Irán stále tabu, Európania vycítili príležitosť. "Teherán má obrovské problémy s vlastnou ťažbou, čo je pre nás veľká šanca," netají sa šéf Eni Franco Bernabé. Obrovský pokles ceny ropy v uplynulých rokoch spôsobil, že Irán dnes nie je schopný splácať svoje pôžičky a po dvadsiatich rokoch izolácie jednoducho nemá na nové technológie. Krajina je pritom len z hľadiska produkcie zemného plynu druhou vo svete hneď za Ruskom a iránske zásoby plynu odhadujú Taliani na ďalších 400 rokov. JURAJ KITTLER