Ako väčšina z nás vie, v našich klimatických podmienkach je potrebné najmenej štyri až päť mesiacov v roku kúriť - v horských oblastiach dokonca často šesť až osem mesiacov. Najväčší potenciál úspor energie v našich domácnostiach je teda v oblasti výroby a spotreby tepla. A práve tu sa dajú veľmi jednoduchými a lacnými opatreniami dosiahnuť značné úspory. Ponúkame Vám niekoľko vyskúšaných príkladov.
Záclona nie je iba dekorácia
Záclona alebo záves až po zem vyzerá síce pekne, zakrýva nie veľmi estetický radiátor, ale bráni šíreniu tepla. V porovnaní s oknom úplne bez záclony je potreba energie až o 40 % vyššia. Najvhodnejšia je záclona siahajúca iba po parapetnú dosku, ktorá usmerňuje prúdenie tepla do miestnosti. Úspora energie je asi 25 %. Pozor, "maskovanie" radiátora rôznymi kusmi nábytku má rovnaký nepriaznivý účinok ako záclona po zem!
Zaťahujme závesy!
Hneď ako sa zotmie, zatiahnime závesy! Ak sú správne ukončené v úrovni parapetnej dosky, resp. asi 5 cm nad radiátorom, znížia sa straty tepla dosť významne. Aj pri dlhšej neprítomnosti v byte je vhodné nechať závesy zatiahnuté.
Zaizolujme výklenky radiátorov!
Radiátory sú obvykle uložené vo výklenkoch, o ktoré je hrúbka obvodovej steny tenšia. To sú hltače tepla. Najlepším riešením aj z hľadiska prístupu do úzkej medzery medzi stenou a radiátorom je hliníková fólia, ktorá odráža teplo späť do miestnosti.
Únik tepla oknami
Nedostatočne utesnené škáry okien sa dajú s relatívne malými nákladmi utesniť, čo môže v závislosti od rozsahu netesností, priniesť úsporu 6 až 10 % vykurovacích nákladov. Škáry môžeme utesniť tesniacou páskou, ktorú však treba dosť často obnovovať, alebo tesniacim profilom - napr. v tvare hadičky.
Netesné vchodové dvere sú drahé
Netesné vchodové dvere môžu byť slabým miestom nášho inak dobre izolovaného bytu alebo domu. Pomoc je jednoduchá: utesniť škáry vhodným tesnením alebo použiť hrubší záves, ktorým sa vytvorí izolačný vzduchový vankúš a zlikviduje sa prievan, ktorý nám ťahal peniaze z domu von.
Správna regulácia znižuje výdavky
Zapamätajme si, že každý stupeň, o ktorý znížime teplotu v miestnosti, znamená úsporu 6 % nákladov na kúrenie. Vykurujme jednotlivé miestnosti podľa účelu a potreby. Ak odchádzame v zime na dovolenku, stačí udržiavať teplotu 15 - 16 ˛C. Na druhej strane je chybou vypínať kúrenie celkom, či už pri odchode na dovolenku alebo v miestnostiach používaných iba krátkodobo. Je totiž podstatne drahšie vykúriť celkom studenú a vlhkú miestnosť, ako udržiavať minimálnu teplotu v nej.
Dôležitý faktor - vlhkosť vzduchu
Tepelná pohoda vo vykúrenej miestnosti značne závisí od vlhkosti vzduchu. Tak napríklad pri vlhkosti vzduchu 30% je na vytvorenie tepelnej pohody potrebná teplota 23 ˛C. Rovnakú tepelnú pohodu dosiahneme však aj pri 21 ˛C a 60 %-nej vlhkosti vzduchu. Avšak potreba energie pri 21˛C je o cca 12 % nižšia. Vyplatí sa teda starať o zodpovedajúcu vlhkosť vzduchu.
Správne vetrať
Ako vetrať, aby straty drahého tepla boli čo najmenšie? Správne je vetrať krátko a dôkladne. Energeticky úsporné je "nárazové" vetranie: vypneme kúrenie a v závislosti od ročného obdobia, resp. vonkajšej teploty, vetráme - v zime spravidla dvakrát denne po 5 minút každú miestnosť. Čím je chladnejšie, tým kratší je čas vetrania, pretože výmena vzduchu prebehne rýchlejšie.
NEZABUDNITE!!! Do 19. 3. môžete posielať správne odpovede na "Kvíz" ECB, ktorý bol uverejnený v predchádzajúcich vydaniach, a zapojiť sa tak do boja o hodnotné ceny.