vame sa, že pre našich občanov môže znamenať celý rad rizík. Tým sa bude KSČM snažiť vyhnúť. Máme mnoho plánov. Chceme napríklad dosiahnuť bezjadrový štatút ČR, zmluvne zaistiť, aby na našom území nemohli byť rozmiestnené cudzie vojenské jednotky, a budeme sa tiež snažiť, aby sa ČR zapojila do úsilia o reformu NATO ako prvého kroku k jeho zrušeniu. Moje pocity preto nie sú porazenecké. Verím, že nakoniec zvíťazí rozumný prístup."
Petr Nečas, predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť, ODS: "Samozrejme, je to pre nás historický okamih, ja ho po 17. novembri 1989 dokonca považujem za najdôležitejší deň našich novodobých dejín. Ešte však nenastal čas na oslavy, pred nami je veľa práce."
Jaroslav Bašta, minister poverený kontrolou bezpečnostných služieb, ČSSD: "Vstup ČR do NATO považujem za významnú historickú udalosť. Po prvý raz sa stávame členmi medzinárodného spoločenstva, v ktorom budeme môcť zaistiť bezpečnosť českého štátu, a z toho mám, pochopiteľne, radosť."
Michal Lobkowicz, bývalý minister obrany a poslanec za ÚS: "Pre Českú republiku je to nepochybne významná historická udalosť, asi najvýznamnejšia po druhej svetovej vojne. Je to vlastne otázka zaistenia českej bezpečnosti. Ostatné veci, ktoré so vstupom súvisia - zvýšenie dôveryhodnosti v očiach zahraničných investorov - považujem za významné, avšak druhotné. Stávame sa súčasťou spoločenstva, zastávajúceho hodnoty, ku ktorým sa hlásime."
Egon Lánský, podpredseda vlády, ČSSD: "Fakt vstupu ČR do Atlantickej aliancie hodnotím, samozrejme, kladne a s veľmi dobrými pocitmi dobre vykonanej práce. Na tento cieľ som jej vynaložil dosť a myslím, že sa nám to oplatí. Dúfam, že sa rovnako oplatí aj Slovensku a my urobíme všetko pre to, aby sme SR pomohli sa čo najrýchlejšie pripojiť tiež." (eg)