procese sa zodpovedali za svoj podiel na prípadoch nákazy francúzskych občanov netestovanou krvou HIV. Za ich vlády totiž údajne došlo k úmyselnému odkladu testovania krvi na prítomnosť HIV len preto, že vláda nechcela, aby boli použité americké testy.
Politické strany i obete takmer jednohlasne označili verdikt za škandalózny, chaotický a nezmyselný. Porota zložená z troch profesionálnych sudcov, šiestich poslancov Národného zhromaždenia (NZ) a šiestich senátorov totiž dvoch z obvinených oslobodila a len v prípade Hervého pripustila istú mieru zanedbania, pričom ani jemu nevymerala žiadny trest. S bývalým premiérom a terajším predsedom NZ Laurentom Fabiom bola porota hotová veľmi rýchlo. I keď sudcovia pripustili, že vláda mohla chcieť konať v prospech Pasteurovho inštitútu, ktorý proti konkurenčnej americkej firme s HIV testom zaostal, zároveň uznala, že pomôcť francúzskym firmám je takmer povinnosťou každého politika. V prípade Georgine Dufoixovej len päť sudcov poukazovalo na to, že politické ciele jej boli prednejšie ako zdravie občanov.
Najviac sa súd venoval prípadu Edmonda Hervého, ktorého obvinil z neobozretnosti a zanedbania za to, že nedal zničiť zásoby krvi skôr ako 1. augusta 1985. Jedna z dvoch obetí, v ktorých prípade nakazenia súd uznal vinu bývalého ministra, Sylvie Rouyová sa nakazila 2. augusta 1985 pri transfúzii po pôrode - práve deň po tom, čo Fabiova vláda nariadila povinné testovanie krvi. Zásoby netestovanej krvi sa mali zneškodniť. "Politici sú ako gangsteri. Kým ich nenachytáte s krvavými rukami, nedostanete ich," hovorí Rouyová o rozsudku.
Pravica aj ľavica francúzskeho politického spektra sa zhodli na tom, že verdikt bol zlyhaním Republikového súdu, ktorého reformu žiadajú. V rokoch 1984 - 1986 sa pri transfúzii nakazilo približne 1200 až 4000 občanov Francúzska. Ďalšia, tzv. neministerská časť súdneho procesu v afére kontaminovanej krvi sa začne vo Francúzsku v najbližších mesiacoch.
(REUTERS, ČTK, TASR, kl)