v Pekingu prišla ako reakcia na prosby duchovného vodcu, aby Čína pristúpila na rokovania o osude jeho himalájskej domoviny.
Denník Ľudu uverejnil komentáre popredného tibetského úradníka Raidiho, odsudzujúce dalajlámu, nositeľa Nobelovej ceny za rok 1989, ako "štváča" a "verný nástroj protičínskych síl". Zámorské vydanie denníka obvinilo dalajlámu z pokusu "vyvolať vzbury a teroristické činy" z indického exilu a ospievalo čínske reformy, ktoré nasledovali po krvavom povstaní a ktoré si kládli za cieľ ukončenie "feudalizmu a otroctva". "Tibetská spoločnosť pred demokratickou reformou bola temnejšia a krutejšia ako európsky systém nevoľníctva v stredoveku a pokojne ju možno nazvať jedným z najvážnejších porušení ľudských práv," napísal denník. Kritici čínskej nadvlády nad Tibetom tvrdia, že Peking systematicky ničí tibetskú kultúru a mučí mníchov a mníšky, ktorí podporujú dalajlámu. Podľa nich tiež vlny čínskych prisťahovalcov zmenili hlavné mesto Lhasu na nevýrazné, čínsky pôsobiace mesto.
Tisícky Tibeťanov zahynuli v boji s čínskymi komunistickými vojskami v ozbrojenom separatistickom povstaní, ktoré sa začalo 10. marca 1959. Dalajláma utiekol s väčšinou ministrov počas bojov 17. marca a založil "exilovú vládu" v Dharamšale v Indii na úpätí Himalájí. V stredu dalajláma vyzval na ukončenie nedôvery medzi Tibeťanmi a Číňanmi. "Táto nedôvera nezmizne zo dňa na deň. Stratí sa iba pri osobných stretnutiach a v úprimných rozhovoroch," povedal. Jeho predstavou je autonómia, nie nezávislosť pre Tibet.
Západný obchodník, ktorý pred týždňom navštívil Lhasu, tvrdí, že "je tam všade vojenská polícia" a prehľadáva strechy a ulice v snahe objaviť potenciálnych agitátorov. Ďalší návštevník, ktorý bol v tibetskom hlavnom meste v pondelok večer, opísal vojenské hliadky vystrojené na zásah proti demonštrantom a dodal, že príslušníci bezpečnosti navštevovali západných turistov na hotelových izbách. Prístup zahraničných novinárov do odľahlej himalájskej oblasti je prísne kontrolovaný.
(REUTERS)