BONN (PRE SME - RUDOLF STRÖBINGER) - "Právne sa vyhlásením spolkového kancelára Schrödera a predsedu vlády Zemana nič nezmenilo," povedal zahraničnopolitický poradca spolkového kancelára a bývalý veľvyslanec SRN v Českej republike Michael Steiner. Mal na mysli nedávne vyhlásenie počas návštevy Miloša Zemana v Bonne, podľa ktorého spolková vláda nemá voči ČR žiadne majetkové požiadavky. Zahraničnopolitický hovorca poslaneckej frakcie CDU-CSU v spolkovom sneme Karl Lamers však pripomenul, že ani predchádzajúce spolkové vlády, teda ani vláda Helmuta Kohla nevznášala voči Prahe také požiadavky.
Požiadavky však majú sami sudetonemeckí občania, ktorí museli po roku 1945 opustiť Československo. Už teraz sa chystá mnoho sudetských Nemcov, ktorí sú teraz občanmi USA, podať žaloby na americké súdy proti ČR. Schröderovo vyhlásenie vyvolalo predovšetkým v Bavorsku a v Sudetonemeckom krajanskom združení značný rozruch. Bavorský ministerský predseda Edmund Stoiber vyhlásil, že za dejinami sa nedá nikdy urobiť bodka, ako sa domnieva Schröder a Zeman. Bavorská krajinská vláda sa bude dôsledne držať textu listov, ktoré si vymenili Bonn a Praha pri príležitosti podpisu nemecko-českej deklarácie z januára 1997 a v ktorých sa potvrdzuje, že majetkové pomery sú otvorené a nevyriešené. Generálny tajomník bavorskej CSU Thomas Goppel označil Schröderov postup za "hanbu". Poslanec Európskeho parlamentu za kresťanských socialistov Bernad Posselt vyzval spolkového kancelára, aby odstúpil, pretože neplní ústavou predpísanú prísahu. Rovnakú požiadavku vzniesol tiež hovorca Sudetonemeckého krajinského združenia Franz Neubauer. Predsedníčka Zväzu vysídlencov, poslankyňa CDU Erika Steinbachová sa domnieva, že vysídlencom zostáva už len súdna cesta - aj proti spolkovej vláde. Upozornila, že vláda sa môže vzdať majetku štátu, ale nie majetku jednotlivého občana. Ten musí, naopak, podľa ústavy chrániť. Podľa Schröderovho poradcu Steinera by mali mať vysídlenci záujem o členstvo ČR v EÚ. Potom by totiž musela Praha uznať európske právne normy a vysídlenci zo Sudet by mohli na Európskom súdnom dvore žiadať o právo usadiť sa v ČR.
V tejto súvislosti je zaujímavé stanovisko Poľska. Hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Pawel Dobrowolski vyhlásil, že pre Poľsko sú majetkové otázky už dávno vyriešené vzájomnými zmluvami. Poľsko sa však podľa Dobrowolského snaží s problematikou vysídlenia Nemcov naďalej vyrovnať. Nevylúčil, že Nemci, ktorí - tak ako v Hornom Sliezsku - zostali v krajine po roku 1945, budú mať právo na navrátenie svojho zabaveného majetku.