11. apríla 1997 prišiel na návštevu Slovenska generál Ch. F. Wald, ktorý chcel získať informácie o využití strelnice Kuchyňa silami USA.
6. augusta 1997 pridelenec obrany USA odovzdal návrh zmluvy.
2. septembra 1997 sa uskutočnila návšteva generála Berryho, zástupcu letectva USA v Európe v priestoroch 33. leteckej základne Kuchyňa.
10. októbra 1997 sa na ministerstve obrany uskutočnilo pripomienkové konanie. Zástupcovia ministerstva životného prostredia predložili námietky k textu, ktorý sa týkal zneškodňovania nebezpečných odpadov. Na rokovaní sa zmluvné strany dohodli, že americká strana nebude produkovať nebezpečný odpad.
2. decembra 1997 na ministerstve obrany rokovali experti ministerstva obrany a vybraní zástupcovia rezortov. Zmluvné strany si objasnili kategóriu dokumentu z hľadiska právnych predpisov oboch štátov. Pôvodný americký návrh predpokladal rezortnú úroveň memoranda, podľa právnych predpisov SR memorandum presahuje pôsobnosť rezortu obrany a slovenská strana zvýšila kategorizáciu dokumentu na medzivládnu.
9. decembra 1997 americká strana potvrdila text memoranda.
18. decembra 1997 oznámil vojenský a letecký pridelenec USA, že minister obrany USA na základe právnych pripomienok prehodnotí navrhovaný text memoranda.
15. júla 1998 americká strana potvrdila text. Úpravy sa týkali iba usporiadania článkov, ale obsah ustanovení sa nezmenil. Podstatná pripomienka bola k úrovni dokumentu, americká strana odmietala akceptovať medzivládnu úroveň.
22. októbra 1998 bolo druhé kolo expertných rokovaní, kde SR zdôraznila, že v prípade neakceptovania medzivládnej úrovne americkou stranou nebude možné podpísať memorandum. Zmluvná prax USA nepredpokladá predloženie memoranda o výcviku na schválenie vláde USA, pretože táto poverila rokovaním odborných zmluvných dokumentov konkrétne zložky ozbrojených síl.
11. decembra 1998 napriek zmluvnej praxi USA potvrdili Američania záverečný text memoranda a akceptovali medzirezortnú úroveň.
23. decembra 1998 nová slovenská vláda vyslovila súhlas s návrhom na uzavretie memoranda.
8. januára 1999 americká strana aj napriek tomu, že bola informovaná o ukončení schvaľovacieho procesu slovenskou vládou, žiadala zmenu v záverečných ustanoveniach memoranda.
15. januára 1999 slovenské ministerstvo zahraničných vecí súhlasilo s podpisom memoranda a akceptovalo zmenu nadobúdania platnosti bez opätovného predloženia týchto zmien vláde. Základné predpisy upravujúce uzavieranie a vykonávanie medzinárodných zmlúv pripúšťajú, aby vo výnimočných prípadoch nadobudli aj vládne zmluvy platnosť odo dňa podpisu.