Na aké škody sa ustanovenie vzťahuje? Škody spôsobené príslušníkovi ozbrojených síl, škody spôsobené na majetku štátu používanom ozbrojenými silami, škody spôsobené na majetku štátu, ktorý nie je používaný ozbrojenými silami, škody spôsobené právnickým a fyzickým osobám prijímajúceho štátu (teda aj civilnému obyvateľstvu).
Zmluva NATO SOFA uplatňuje pri riešení náhrady škody tieto princípy:
1. princíp zrieknutia sa nárokov zúčastnených strán (ide o zrieknutie sa nároku zúčastnených zmluvných strán na odškodnenie, čo však nemá vplyv na uplatnenie nárokov tretích strán, fyzických a právnických osôb. Takéto ustanovenie napríklad umožňuje, aby si aj dedič po poškodenom uplatnil nárok na náhradu škody, pokiaľ táto nebola už vyrovnaná a právne zlikvidovaná. Zúčastnené strany sa podľa zmluvy zrieknu nárokov na náhradu škody iba v stanovenej výške, táto závisí od dohody zúčastnených strán a všeobecná hranica je určená v zmluve NATO SOFA. Princíp zrieknutia sa nárokov sa uplatňuje, iba ak bola škoda spôsobená príslušníkom alebo zamestnancom ozbrojených síl druhej zmluvnej strany pri vykonávaní jeho služobných povinností).
2. princíp všeobecnej zodpovednosti zúčastnených strán (uplatňuje sa najmä pri škode, ktorej výška je značná a zúčastnené strany sa nemôžu vzdať nároku na odškodnenie. Škoda, ktorá bola posúdená súdne a v rozhodcovskom konaní, sa rozdelí v pomere 25 % pre prijímajúci štát a 75 % pre vysielajúci štát).
3. V prípade výcviku bude prijímajúci štát zasielať vysielajúcemu štátu hlásenie o škodách za obdobie 6 mesiacov.
4. Orgány vysielajúceho a prijímajúceho štátu budú spolupracovať pri získavaní dôkazov a spravodlivo vyšetria a vyrovnajú nároky na náhradu škody.
5. Pri odškodnení majetku, ktorý nepoužívajú ozbrojené sily, musí o zodpovednosti a o výške odškodnenia rozhodnúť rozhodca (arbiter). Tento bude rozhodovať o nárokoch v súlade s platnými zákonmi prijímajúceho štátu, vrátane zásad stanovených v medzinárodnom práve. Napríklad odmena rozhodcovi bude predmetom dohody medzi zúčastnenými stranami sporu. Samozrejme, že o škode na majetku fyzických a právnických osôb rozhodne na území prijímajúceho štátu príslušný súd, ale pretože ide o medzinárodný spor, musí rozhodnutie posúdiť podľa platných medzinárodných zásad aj rozhodca.
6. Pretože pre Slovenskú republiku je zmluva NATO SOFA platná už od roku 1996, náhrada škody bola riešená aj na medzinárodných výcvikových aktivitách na území SR a v zahraničí. Implementácia ustanovenia článku 8 nie je ani v prípade SR problematická a všetky spôsobené škody boli doteraz právne riešiteľné.