PEŇAŽNÝ TRH: Včerajšie obchodovanie na slovenskom peňažnom trhu predznamenalo vyhlásenie Národnej banky Slovenska (NBS) o ďalšej pripravovanej intervencii, ktorá mala znížiť pretrvávajúci prebytok korunovej likvidity v bankovom sektore. Intervencia NBS mala formu sterilizačného repotendra, v ktorom banky mali možnosť na jeden deň nakúpiť pokladničné poukážky centrálnej banky. Dopyt bánk v repotendri dosiahol celkovo 5 mld Sk, NBS z tohto objemu akceptovala 60 % pri priemernej úrokovej sadzbe 9,92 % p. a. Výnosová krivka slovenského peňažného trhu zaznamenala pod vplyvom sterilizačných krokov NBS mierny nárast na svojom kratšom konci. Ceny jednodňových korunových depozít uzatvárali včerajšie obchodovanie na úrovni 8/9 % p. a. (cena nákup/predaj), jedno- a dvojtýždňové fondy sa v závere dňa obchodovali na úrovni 9,20/10,20 %, resp. 9,9/10,9 % p. a. Jednomesačné depozitá kótovali komerčné banky v závere dňa na úrovni 11,9/12,9 % p. a. Kumulatívne plnenie povinných minimálnych rezerv k včerajšiemu dňu dosiahlo 100,52 %, komerčné banky teda na svojich účtoch v NBS deponovali celkovo 36,780 mld Sk.
Pozitívnou správou pre domáci finančný trh je podľa dílerov zmena v spôsobe predaja štátnych dlhopisov. Ministerstvo financií SR včera oficiálne oznámilo emisné podmienky budúcotýždňovej emisie štátnych dlhopisov, v ktorých ministerstvo implicitne určilo výnosový strop stanovením maximálnej akceptovateľnej ponuky pre nákup dlhopisov. Všetci investori tak kúpou štátnych dlhopisov získajú maximálny výnos 17 % p. a. Po prvýkrát v histórii peňažného trhu ministerstvo zároveň definovalo najväčší možný objem emisie, v prípade utorkovej emisie jednoročných štátnych dlhopisov to bude 5 mld Sk. "Osobne považujem takúto zmenu za výhodnú tak pre ministerstvo, ako i banky. Z pohľadu investorov sa tak trh stáva transparentnejším," povedal denníku SME Rastislav Živor z dílingu ING Barings. Otázkou zatiaľ podľa obchodníkov ostáva, či MF SR nepristúpi k zmene aj v spôsobe primárneho predaja. Dosiaľ bola totiž výhradne používaná aukcia americkým spôsobom, avšak v prechode na iný (holandský) spôsob vidia díleri výhodnejší spôsob regulácie výnosov.
DEVÍZOVÝ TRH: Po mimoriadne živom utorkovom obchodovaní sa situácia na trhu so slovenskoui korunou výrazne upokojila. Centrálna banka ústami riaditeľa odboru správy devízových aktív Františka Szulényiho pre agentúru Reuters vyjadrila spokojnosť so súčasnou úrovňou kurzu koruny, pričom NBS "nevidí potrebu vstupovať na trh" s cieľom stabilizovať výmenný kurz. Koruna z otváracej úrovne 44,450/650 SKK/EUR dopoludnia síce posilnila, počas dňa však novozískané úrovne stratila a uzatvárala prakticky na nezmenenej úrovni. Trh s korunou ostáva podľa dílerov naďalej vysoko citlivý na akýkoľvek podnet, relatívne veľké výkyvy môžu spôsobiť i menšie zobchodované objemy.
KAPITÁLOVÝ TRH: Trh s akciami slovenských podnikov bol i počas včerajšieho obchodovania mŕtvy. Z najbonitnejších emisií sa obchodovalo iba s 10 akciami VSŽ, ktoré stratili 10 Sk oproti predchádzajúcemu dňu a podpísali sa tak ako jediné pod 0,66-percentný pokles hlavného indexu Burzy cenných papierov v Bratislave SAX na úroveň 84,07 bodu. Takmer nulovú zmenu zaznamenal včera aj index mimoburzového trhu s cennými papiermi, ktorý poklesol len o 0,02 % na 496,69 bodu. Najobchodovanejšou emisiou boli akcie investičného fondu PSIPS, ktorých priemerná cena stúpla oproti predchádzajúcemu dňu o 3,15 % na 69,55 Sk. MICHAL NALEVANKO