RÍM (ČTK, r) - Na historicky prvú návštevu hlavy štátu na Západe od víťazstva islamskej revolúcie v Iráne v roku 1979 priletel včera do Talianska iránsky prezident Sajjad Mohammad Chatámí. Jeho trojdňová návšteva Ríma, v priebehu ktorej ho vo štvrtok prijme aj pápež Ján Pavol II., je považovaná predovšetkým za pokus začať novú kapitolu vo vzťahoch medzi Teheránom a Európskou úniou. Predstavitelia silných súkromných i štátnych petrolejárskych spoločností v Taliansku a vo Francúzsku sa netaja tým, že nesúhlasia s americkým embargom na obchodovanie s Irakom. Vysokí predstavitelia oboch krajín už Teherán navštívili v minulom roku.
Na vojenskom letisku Ciampino uvítal iránskeho prezidenta šéf talianskej diplomacie Lamberto Dini. Odtiaľ Chatámího prepravili vrtuľníkom do centra Ríma, kde v súvislosti s jeho návštevou prijali prísne bezpečnostné opatrenia. Napoludnie sa iránsky prezident stretol so svojím talianskym kolegom Oscarom Luigim Scalfarom. Túto schôdzku zhodnotil ako rozhodujúci krok na zlepšenie vzťahov medzi oboma štátmi. "Každá návšteva, ktorá podporí priateľstvo, je pozitívna," povedal iránsky prezident. Chatámí zastáva pezidentský úrad od roku 1997 a považuje sa za reformne orientovaného politika, ktorý sa snaží v krajine potlačiť vplyv konzervatívnych duchovných.
Okrem najvyšších talianskych predstaviteľov "privítala" Chatámího v talianskej metropole i protestná demonštrácia asi 5000 exilových Iráncov. Akciu zvolala organizácia skupín bojujúcich proti vláde šíitských duchovných v Iráne - Rada národného odporu (NCR). Účastníci demonštácie protestovali proti Chatámího návšteve a predovšetkým proti pretrvávajúcemu porušovaniu ľudských práv v Iráne.
"Západ sa mýli, keď verí, že víta nového Gorbačova," povedal predstaviteľ zahraničnej komisie NCR Behzád Naziri a pripomenul, že od Chatámího zvolenia na čelo iránskeho štátu v roku 1997 sa v Iráne uskutočnilo "320 verejných popráv obesením a deväť ukameňovaním a zavraždili osem spisovateľov".
Protestná akcia proti Chatámího návšteve v Taliansku prebehla tiež v holandskom Amsterdame, kde skupina asi 15 Iráncov takmer dve hodiny okupovala budovu talianskeho veľvyslanectva. Po tom, čo im umožnili stretnúť sa s talianskym veľvyslancom Georgom Testorim, exiloví Iránci taliansku misiu pokojne opustili, bez toho, aby musela zasiahnuť polícia.