"Berezovskij je moderný Rasputin," povedal dnes už bývalý vicepremiér Boris Nemcov, keď tvrdil, že práve tento človek má prsty v zosadení premiéra Sergeja Kirijenka. Sám Berezovskij odmietol hovoriť čokoľvek o svojej úlohe pri striedaní ruských vlád na jar a v lete 1998. Nevyhol sa však príležitosti vystreliť si na Nemcova: "Nemôžem brať vážne nič, čo pochádza od Nemcova, pretože on sám nie je seriózna osoba. Má problém dospieť - tento proces sa, bohužiaľ, vlečie príliš dlho."
Po vypuknutí finančnej krízy vlani v auguste prišiel po piatich mesiacoch o premiérske kreslo nástupca dobre známeho Viktora Černomyrdina, mladý a neznámy Kirijenko. Jeho odvolanie vraj navrhla Jeľcinovi dcéra Tatiana Diačenková a vtedajší šéf kremeľského úradu Valentin Jumašev - obaja Berezovského priatelia. Americký denník New York Times rekonštruoval celé sprisahanie s cieľom obnoviť vládu Viktora Černomyrdina. "V sobotu (22. augusta) Berezovskij odišiel do sídla vlády a tu, na súkromnom stretnutí s (vicepremiérom) Anatolijom Čubajsom, povedal Čubajsovi, že Kirijenkov tím skončil. Prezident Jeľcin, vyhlásil Berezovskij, čoskoro podpíše dekrét o odvolaní vlády. Čubajs vycítil, že ide o hotovú vec a neskôr povedal pracovníkom Kremľa, že Berezovského cieľom pri odovzdávaní správy bolo demonštrovať jasne, že finanční baróni, ktorí dominujú v ruskom priemysle a bankách, robia krok k obnoveniu svojej moci…" Objavili sa i správy o Černomyrdinovej schôdzke s Berezovským začiatkom augusta na francúzskej Riviére.
Berezovskij by mal jasný motív - odborník Kirijenko sa totiž ku koncu svojej vlády stále tvrdšie snažil donútiť boháčov, aby platili dane. Jeho vláda zostavila zoznam bánk a korporácií, ktoré mali byť dovedené k bankrotu. Medzi nimi bola viac než jedna patriaca Berezovskému, a program mal byť oznámený v pondelok 24. augusta - lenže v nedeľu (!) na základe Jeľcinovho dekrétu Kirijenkova vláda padla, uviedol Nemcov.
Berezovskému sa síce podarilo "zbaviť" Rusko Kirijenka, a s ním aj vicepremiéra Borisa Nemcova, tzv. mladých liberálov, do ktorých vkladala časť Ruska a napokon aj sám Jeľcin veľké nádeje. Nepodarilo sa mu však inštalovať Viktora Stepanoviča, s ktorým Berezovského spája túžba po moci, milióny i láska k tzv. prirodzeným zdrojom (rozumej ropa a plyn). Premiérom sa stal Jevgenij Primakov - a tu kdesi je začiatok Berezovského momentálnych mocenských neúspechov.
Len na dokreslenie - Nemcov tvrdí, že moderný Rasputin zariadil aj odvolanie Černomyrdina z postu premiéra v marci 1998, keď ho nahradil na prvý pohľad neškodný Kirijenko, aby ho neskôr stihol rovnaký politický osud. Motív je v tomto prípade nejasný. Podľa Nemcova však išlo jednoducho o moc. "On chce riadiť krajinu. Keď chce vyhodiť Černomyrdina, vyhodí Černomyrdina. Keď chce vyhodiť Kirijenka, vyhodí Kirijenka." Ale hlavnou ambíciou Berezovského zrejme nie je nič menšie, ako "inštalovať" nakoniec aj následníka samotného Jeľcina.
(bj)