Tri roky po tom, čo americký magazín Forbes nazval Borisa Berezovského "otcom ruskej mafie" (Berezovskij časopis žaloval), séria akcií ruskej polície a Federálnej bezpečnostnej služby potvrdila, že tento všeobecne rozšírený názor nie je postavený na vzduchoprázdne. Berezovskij, ktorý so zdravou kožou preplával rôznymi situáciami, viackrát bol podozrivý z najvážnejších zločinov, ale nikdy nebol trestne stíhaný, má vážne ťažkosti. Jeho pozícia sa skomplikovala, keď polícia vykonala razie a prehliadky v spriaznených i priamo Berezovským vlastnených firmách.
V piatok 19. februára bolo obvinené súčasné i minulé vedenie automobilového gigantu AvtoVAZ z valutových machinácií, daňových únikov a ďalších finančných špekulácií. Podnik síce nepatrí Berezovskému, ale práve tu začínal a dílerská firma LogoVAZ je pod jeho kontrolou. Išlo predbežne o posledný z útokov na podnikateľské impérium, ktorý sa začal odstránením Berezovského ľudí, komerčného riaditeľa a jeho zástupcu, z leteckej spoločnosti Aeroflot (príslušné rozhodnutie urobil generálny riaditeľ Aeroflotu Valerij Okulov, ktorý je Jeľcinovým zaťom). Súčasne sa konala prehliadka vily, kde sídli Berezovského firma Sibnefť. Polícia tu hľadala dokumenty dokazujúce styky firmy so súkromnou bezpečnostnou agentúrou ATOL. Táto agentúra bola totiž pred časom obvinená z nezákonného odpočúvania vysokých politikov vrátane členov prezidentskej rodiny. V tlači sa objavuje jeden kompromitujúci materiál za druhým vrátane presných prepisov rozhovorov s Jeľcinovou dcérou Tatianou.
Berezovskij svoju účasť na sledovaní ruskej elity popiera, rovnako ako kontakty s mafiou. Argumentuje tým, že v novinách boli zverejnené i prepisy záznamov jeho rozhovorov s kremeľskými politikmi. "Ide o provokáciu FSB, predsa nebudem odpočúvať sám seba," komentuje obvinenie. FSB na tom skutočne nie je najlepšie - čo robila, keď sa súkromnej agentúre podarilo sledovať a odpočúvať hlavu Kremľa? Buď si neplnila svoje povinnosti, alebo bola do veci zasvätená.
Pozorovatelia hodnotia sériu škandálov ako súboj premiéra Jevgenija Primakova s hlavným ruským biznismenom. Médiá často pripomínajú slová šéfa kabinetu, ktorým vysvetľoval nutnosť pripravovanej amnestie: "Nie je to výraz našej humánnosti, ale nutnosť urobiť miesto (vo väzniciach - pozn. red.) pre významných ekonomických zločincov." V skutočnosti ide o boj starej komunistickej byrokracie s novou ruskou oligarchiou. Nedávnu mocenskú krízu ukončilo až vymenovanie Jevgenija Primakova, ktorý získal podporu komunistov. Jeľcinova moc bola oklieštená na formálnu úroveň - a mráz prišiel i na "jeho" bankára. Primakov totiž nemá najmenší záujem ponechať Berezovskému po tom, čo sa stalo s ruskou ekonomikou, akýkoľvek vplyv a výhody, ktoré mu vyplývajú z jeho pozície.
Komunistická Štátna duma navrhla odvolanie Berezovského z funkcie výkonného tajomníka Spoločenstva nezávislých štátov. Toto rozhodnutie môžu urobiť iba hlavy členských republík SNŠ. Jeľcin zvolil spočiatku vyčkávaciu taktiku a odložil schôdzku prezidentov, ktorá sa mala konať vo februári, na koniec marca. Napokon však prekvapivo v piatok 5. marca, priamo z nemocnice, kde si lieči žalúdočný vred, "nariadil" odvolanie Berezovského zo štátnej funkcie. Vraj pre prekročenie právomocí. (pp, bj)